Warsztaty dziennikarsko-medialne „Młoda Redakcja”

W dniach 14-19 kwietnia br. młodzi dziennikarze z Polski i Ukrainy wzięli udział w warsztatach dziennikarsko-medialnych „Młoda Redakcja 2015”, które odbywały się w Nasutowie koło Lublina.

Organizatorami warsztatów jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw.

– Młoda Redakcja – to pomysł Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Polega on na przyciągnięciu młodych dziennikarzy, wyszkoleniu ich, aby potem pisali relacje z projektów organizowanych przez fundację. My natomiast, jako Fundacja Nowy Staw, od lat współpracujemy z FWPN. I mamy doświadczenie w organizacji szkoleń dziennikarsko-medialnych. Zostało ono otwarte na Ukrainę, bo zależy nam na współpracy z naszym wschodnim sąsiadem, na nawiązywaniu kontaktów i relacji międzyludzkich. – powiedział Michał Wójcik, prezes Europejskiego Domu Spotkań Fundacji Nowy Staw.

{gallery}gallery/2015/Warsztaty{/gallery}

Osiemnastu młodych dziennikarzy podzielono na trzy grupy (foto, radio i wideo). W programie zajęć poszczególnych grup poruszono część teoretyczną i praktyczną, gdzie pod okiem doświadczonych trenerów szkoliły swoje umiejętności dziennikarskie. Wojciech Jargiło, kierownik działu foto Kuriera Lubelskiego na przykładach swoich zdjęć uczył podstaw kompozycji obrazu. Magdalena Grydniewska z Polskiego Radia Lublin pokazywała jak robić reportaże radiowe. Natomiast Dorota Nowakowska, producentka filmów i programów telewizyjnych uczyła pracy z kamerą, pisania scenariuszy oraz podstaw montażu.

„Warsztaty w Nasutowie były dla mnie nie tylko okazją do podzielenia się moją wiedzą i doświadczeniem z grupą początkujących polskich i ukraińskich dziennikarzy, ale również wyjątkowym spotkaniem. Korespondentka wojenna, dziennikarz nagrodzonej gazety ukraińskiej, studentka dziennikarstwa – to tylko niektórzy z uczestników – młodzi ludzie, ciekawi świata i rządni wiedzy – powiedziała Dorota Nowakowska, trenerka grupy wideo, dodając. – Każdy z uczestników miał okazję na konstruowanie treści przekazu, pracę z kamerą i mikrofonem, a także czynny udział w etapie postprodukcji, a więc montażu, udźwiękowienia i edycji gotowego materiału. W wyniku naszej pracy powstały dwa materiały, które można zobaczyć na stronach Fundacji Nowy Staw”.

Na zakończenie warsztatów każda grupa przedstawiła reportaż fotograficzny, radiowy bądź telewizyjny.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 9 (229) za 15-28 maja 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X