Chór „Lutnia” Igor Iwanow

Chór „Lutnia”

Będąc człowiekiem zafascynowanym literaturą polską, ludową piosenką oraz gwarą lwowską myślał o założeniu zespołu.

Marzenie się spełniło. Igor Iwanow został pierwszym kierownikiem i dyrygentem chóru „Lutnia”, który powstał przy Klubie Myśli Katolickiej. Pierwszą wzmiankę o założeniu chóru przeczytaliśmy w „Gazecie Lwowskiej” w marcu 1995 roku.

Przez bruzdy życia, kolce, ciernie,
Co mi są słodkim miodem, czy winem,
Wytrwać, choć boli, cierpliwie, wiernie
Usque ad finem – St. Nowosad
Chór „Lutnia”

Do chóru zgłosiło się wiele pań i panów. Repertuar składał się z piosenek lwowskich – do słów Krystyny Angielskiej muzykę komponował Igor Iwanow – a także szlagierów i kolędy. W 1996 r. chór przeszedł pod skrzydło UTW. W połowie 1996 roku, z przyczyn obiektywnych chór zaprzestał swojej działalności. Po objęciu funkcji kierownictwa LUTW przez Henrykę Harazdę i na prośbę członków, chór ponowił swoją działalność. Te osoby na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Igor Iwanow

Od 1998 roku dyrygentem chóru „Lutnia” jest Maria Sołomko, akompaniatorką była Adela Jacyna. Repertuar naszego chóru to pieśni patriotyczne, ludowe, religijne, kolędy. Chór występował w wielu miejscach, z okazji świąt państwowych, religijnych, na inauguracji i zakończeniu roku akademickiego LUTW i MUTW w Warszawie. Śpiewaliśmy w kościele Dominikanów we Lwowie (nagranie zarejestrowane przez telewizję) i Świętego Krzyża w Warszawie. Braliśmy udział w IV Festiwalu Kultury Polskiej na Ukrainie, w Festiwalu Mniejszości Narodowych na Ukrainie, gdzie otrzymaliśmy dyplom Ministerstwa Kultury Ukrainy. Na wszystkich występach jest z nami niezawodna, oddana kierowniczka – dyrygent Maria Sołomko – pracuje z nami już ponad 16 lat.

Niedawno nagraliśmy część naszych piosenek, niebawem wydamy płytę. Sponsorem tego przedsięwzięcia był Konsulat Generalny RP we Lwowie. Ostatnio braliśmy udział w V Międzynarodowym Przeglądzie Umiejętności Artystycznych – Puma Domów Opieki Społecznej. Otrzymaliśmy cenny puchar, dyplom oraz upominki. Nasze występy i nagrody zawdzięczamy oddanej pracy dyrygent Marii Sołomko. Za oddaną i rzetelną pracę nagrodzono ją Srebrnym Krzyżem Zasługi, a chór „Lutnia” otrzymał dyplom uznania od Ministerstwa Kultury.

Stefania Łabaziewicz
Tekst ukazał się w nr 23-24 (219-220) za 19 grudnia 2014 – 15 stycznia 2015

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X