Centrum Wizowe we Lwowie – podsumowanie po roku

Centrum Wizowe we Lwowie – podsumowanie po roku

19 listopada br. w siedzibie Centrum Wizowego (CW) we Lwowie odbyła się konferencja prasowa, na której podsumowano rok działalności.

Na konferencję prasową obok gospodarzy CW – przedstawicieli firmy VFS Global Srinarayana Sankarana i Rahita Sapru, przybyli konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd i kierownik wydziału wizowego Konsulatu Jerzy Timofiejuk z paniami konsul, które „opiekują się” poszczególnymi CW w miastach wojewódzkich, leżących na  terenie okręgu konsularnego: Jolantą Rabiak, tarnopolskim CW, Lidią Aniołowską – iwano-frankowskim i Joanna Wasiak – lwowskim.

Konferencję rozpoczęła pani konsul Aniołowska, która przypomniała historię powstania CW. Jako pierwsze 14 listopada 2011 roku otwarło swoje podwoje CW w Iwano-Frankowsku, a po tygodniu – 21 listopada – we Lwowie. W ciągu 2012 roku otwarto kolejnych 12 CW, obejmujących swym zasięgiem całą Ukrainę. Obecnie działa 14 CW prowadzonych przez firmę VFS Global. We lwowskim okręgu konsularnym wydawane jest około 65-70% wszystkich wiz wydawanych przez konsulaty RP na Ukrainie, w tym 75% wiz Schengen.

Srinarayan Sankaran scharakteryzował lwowskie Centrum, gdzie na 1100 m² działa pełna sfera obsługi klienta – 36 okienek obsługi, 5 okienek bankowych, 1 – kompanii ubezpieczeniowej, ksera, automat fotograficzny. Na miejscu można wypełnić ankiety, otrzymać konsultację. Wszystko to stwarza warunki komfortowego oczekiwania na wizytę przy okienku.

Pan Sankaran podzielił sie też danymi statystycznymi, które CW zbiera na własny użytek, aby usprawnić swą działalność. Głównie chodzi tu o ilości zgłoszeń i odwiedzin rzeczywistych w Centrum. Otóż okazuje się , że po wprowadzeniu rejestracji internetowej różnica w niektórych miesiącach dobiegała do 8 tys. Tu pytanie pozostaje otwarte, czy to są ataki hakerskie na serwer, czy też specjalne „rezerwowanie” miejsc w kolejce przez rodzimych biznesmenów. W celu ochrony serwera w maju wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia i rozdzielono zapisy na podanie ankiet i na konsultacje. We wrześniu wyodrębniono rejestrację komputerów, z których idzie wypełnianie ankiet. Te zabiegi prowadzone są w celu eliminacji działań osób postronnych przy podawaniu wniosków wizowych. Srinarayan Sankaran zapowiedział również dalsze kroki w zapewnieniu bezpieczeństwa całego systemu rejestracji.

Następnie konsul Lidia Aniołowska przytoczyła dane statystyczne, potwierdzające efektywność działalności CW. Jeżeli przed rokiem, 100% wiz było załatwianych w siedzibie Konsulatu, to w dniu dzisiejszym ilość ta spadła do około 39%. Resztę przejęły CW w Tarnopolu i Iwano-Frankowsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X