„Bukowińskie Spotkania” nie dają za wygraną! Spotkanie on line organizatorów "Bukowińskich Spotkań", fot. Regionalne Centrum Kultury w Pile

„Bukowińskie Spotkania” nie dają za wygraną!

Czymże dla Bukowińczyków jest pandemia? Festiwal „Bukowińskie Spotkania” trwa w najlepsze – 10 marca online podpisano umowę dotyczącą 32. edycji festiwalu Bukowińczyków z całego świata.

„Bukowińskie Spotkania” już od dawna słusznie uznawane są za największy i najpopularniejszy międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku podpisanie umowy poprzedzającej festiwal miało odbyć się w Rumunii. Trwająca pandemia koronawirusa to uniemożliwiła.

Zeszłoroczna edycja „Bukowińskich Spotkań” też odbyła się online, a wszystkie powitalne słowa organizatorów i występy zespołów były transmitowane na żywo na festiwalowej stronie w sieci społecznościowej Facebook. Każdy miłośnik Bukowiny mógł dołączyć do folklorystycznych występów bez wychodzenia z domu.

W tym roku podczas online podpisywania umowy o 32. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Bukowińskie Spotkania” organizatorzy wyrazili nadzieję, że w 2021 roku sytuacja epidemiczna pozwoli na tradycyjną organizację festiwalu.

Przez wiele lat festiwalowi towarzyszy też konkurs gastronomiczny „Smaki Bukowiny”, podczas którego zespoły reprezentują potrawy różnych narodowości zamieszkujących na Bukowinie. A w ramach swojej wypowiedzi pod czas online podpisania umowy o festiwalu Serhij Osaczuk, przewodniczący Czerniowieckiej Obwodowej Administracji Państwowej, anonsował publikację w tym roku w Czerniowcach dużego albumu pod tymże tytułem „Smaki Bukowiny” i zaprosił partnerów podzielić się swoimi unikatowymi przepisami potraw bukowińskiej kuchni i dołączyć do tworzenia tej książki.

W wyniku spotkania i protokołu podpisanego jednocześnie w czterech krajach zdecydowano, że 32. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” składać się będzie z sześciu części, realizowanych w 2021 roku w czterech państwach – w Polsce, w Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie. Terminy poszczególnych wydarzeń to:

  • 23–27.06.2021 Polska (Jastrowie, Piła)
  • 23–25.07.2021 Rumunia (Kimpulung Mołdawski)
  • 30.07–01.08.2021 Węgry (Bonyhád)
  • 21–22.08.2021 Ukraina (Czerniowce)
  • 26–27.08.2021 Polska (Lubań)
  • 28–29.08.2021 Polska (Dzierżoniów)

Porozumienie sygnowali: z Polski – Prezydent Piły, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Pile, burmistrz Gminy i Miasta Jastrowie, zastępca burmistrza Lubania, wójt Gminy Dzierżoniów; z Ukrainy – przewodniczący Czerniowieckiej Obwodowej Administracji Państwowej oraz naczelnik Wydziału Kultury Rady Miejskiej w Czerniowcach; z Rumunii – wiceprzewodniczący Rady Okręgu Suczawa, burmistrz miasta Kimpulung Mołdawski i dyrektor Centrum Kultury „Bucovina” w Suczawie; z Węgier – prezes Krajowego Związku Seklerów Bukowińskich w Bonyhád.

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Spotkania Bukowińskie” został założony w 1989 roku przez potomków wychodźców z Bukowiny w Polsce, w Pile i Jastrowiu, którzy zachowali autentyczny bukowiński folklor, tradycje i kulturę. Głównym organizatorem, dyrektorem festiwalu jest Zbigniew Kowalski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X