Budujemy budynki i stosunki międzynarodowe

Budujemy budynki i stosunki międzynarodowe

Starosta powiatu olkuskiego Jerzy Antoni Kwaśniewski odwiedził Kałusz w woj. iwano-frankiwskim z roboczą wizytą. Na spotkaniu z przewodniczącym administracji rejonu Wasylem Petriwem, przewodniczącym rady rejonu Wasylem Dzyndrą i innymi przedstawicielami władz lokalnych omówiono współpracę pomiędzy rejonem kałuskim i powiatem olkuskim.

 

Gości witano muzyką i chlebem i solą. W czasie rozmów przyznano, że we wzajemnych stosunkach była przerwa, lecz od roku 2011 stosunki nabrały nowego kształtu.

 

– Już mamy pewne wyniki w naszych stosunkach – mówi dziennikarce Kuriera Wasyl Petriw. – Mamy nadzieję, że nasi partnerzy przekażą nam książki, szczególnie do szkół w miejscowościach Gołyń i Dobrowlany, gdzie są prowadzone dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Nasi goście przekonali się o poziomie wiedzy z języka polskiego, bo odwiedzili obie szkoły. Jest jeszcze nad czym pracować, bo w planach jest wymiana młodzieży, pracowników kultury, nauczycieli, spotkania biznesowe. Chcemy pomagać w przetwórstwie produktów rolnych.

 

Wasyl Petriw i Jerzy Kwaśniewski oboje są z wykształcenia inżynierami-budowniczymi. Stąd i możliwa jest współpraca i w tej sferze. Gościom z Polski pokazano wielką fermę hodowlaną i dumę przemysłu Przykarpacia – rafinerię ropy.

 

– Powinniśmy uczyć się od swoich sąsiadów, choćby tego, że deputowani wybierają starostę, który może nie być i wybrańcem narodu, ale po prostu dobrym gospodarzem. Najważniejsze – to być dobrym gospodarzem – z fascynacją mówi Wasyl Dzyndra. – Sprawozdanie składa on nie przed wojewodą czy państwem, a przed swoją społecznością. Na zakończenie wizyty starosta i jego trzyletni wnuk zostali obdarowani haftowanymi koszulami.


Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X