Boże Narodzenie w skansenie we Lwowie

Jasełka wystawiane przez różne zespoły, kolędy z grupami folkowymi, a w zabytkowych chatach warsztaty rękodzieła, świątecznych dekoracji i lekcje śpiewu kolęd ludowych – tak wyglądały „Święta w skansenie” przygotowane w okresie świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

Muzeum sztuki ludowej we Lwowie stało się jednym z najbardziej lubianych miejsc mieszkańców Lwowa i turystów. Odbywają się tu festiwale muzyki ludowej, koncerty zespołów ludowych. Przez pięć dni w otoczeniu starych izb, świątyń, sprzętów domowych i przedmiotów sztuki ludowej radośnie brzmiały kolędy i pastorałki.

Organizatorzy chcą odrodzić tradycje ukraińskie i zachęcić do ich kontynuowania. Część zysków z biletów wejściowych będzie przeznaczona na renowację zabytków skansenu. Współorganizator akcji Andrij Sydor ma nadzieje, że uda się zebrać pieniądze na renowację zabytków: ze zgromadzonych 110 zabytków architektury w skansenie co trzeci potrzebuje remontu.

Oprócz zabytków, atrakcjami skansenu w okresie świątecznym były szopki i kolędy śpiewane z popularnymi grupami folkowymi. Goście kolędowali z grupami „Dżalapita”, „Kurbasy”, „Joryj Kloc”, „Korali” i Oksaną Muchą, która po raz pierwszy wykonała kolędy ze swojej nowej płyty.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 1 (221) za 16-29 stycznia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X