Drogi Krzyżowe we Lwowie

W okresie Wielkiego Postu we Lwowie odbywają się Drogi Krzyżowe. Ich uczestnicy w skupieniu i modlitwie przeżywają kolejne etapy męki Pańskiej.

W środę, 25 marca w bazylice metropolitalnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie odbyła się inscenizowana Droga Krzyżowa dla dzieci. Dzieci pod przewodnictwem księdza Jana i siostry Lidii przygotowały teatralizowane przedstawienie każdej stacji Drogi Krzyżowej. Udział w inscenizacji brały udział dzieci nie tylko z rzymskokatolickich parafii lwowskich, lecz także dzieci innych obrządków. Śpiewał dziecięcy zespół „Światełka”, który tworzą dzieci i młodzież parafii katedralnej. Uczestnicy przebrani za bohaterów ze scen skazania i męki Pańskiej odtworzyły każdą stację.

– Dzisiaj większość informacji jest przyjmowana poprzez obraz, dlatego szczególnie dzieciom poprzez inscenizacje chcieliśmy przybliżyć misteria męki Jezusa Chrystusa – mówi siostra Lidia ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Po ukończeniu 14 stacji ks. Jan powiedział, że Droga Krzyżowa, którą kroczył Chrystus nadal trwa w naszym życiu i stacji jest więcej. Po 15 stacji Zmartwychwstania Chrystusa każdy następny dzień staje się stacją drogi naszego życia w Chrystusie.

Droga Krzyżowa z udziałem dzieci została zakończona modlitwą przy wystawionych relikwiach krzyża Chrystusowego. Po błogosławieństwie dzieci i dorośli obok krzyża złożyli świece, symbolizujące poświęcenie swego życia Bogu.

Również w środę w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny Drogę Krzyżową odprawili uczniowie szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Udział wzięło ponad 300 osób, głównie uczniowie z rodzicami i nauczyciele szkoły. Natomiast 1 kwietnia, w Wielką Środę Droga Krzyżowa odbędzie się ulicami miasta. Rozpocznie się o godz. 19 przy katedrze i wyruszy do kościoła św. Antoniego.

Aleksander Kuśnierz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X