Boże Narodzenie 2018

Dla nas, kolekcjonerów, magia świąt wiąże się także ze spenetrowaniem wszystkich możliwych źródeł dostarczających informacji o nowych znaczkach wydanych w świecie z ich okazji. Nie odstępujemy od tradycji pokazania ich, bez przekonania jednak, że udało nam się dotrzeć do wszystkich.

Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia…
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia…

Jak zwykle, powinniśmy otworzyć naszą prezentację serią Poczty Polskiej. Niestety, do 1 grudnia żadna emisja się nie pojawiła. Ba – plan emisyjny na 2018 r. w ogóle takiej nie wymienia! Poczta nie była łaskawa powiadomić i filatelistów, i klientów chcących po prostu wysłać życzenia świąteczne ofrankowane znaczkami bożenarodzeniowymi!

Wśród wyemitowanych przez obce poczty jest wiele ciekawych pozycji. Na przykład poczta Watykanu wydała dwa znaczki (Zwiastowanie i Narodziny Pana Jezusa), które zaprojektował odsiadujący karę dożywotniego pozbawienia wolności mafioso Marcello D’Agata. Powierzając to zadanie utalentowanemu więźniowi, biuro filatelistyczne kierowało się wielokrotnie przez papieża Franciszka wyrażaną troską o los więzionych, zapomnianych, którym, jeśli kara ma przynieść owoce, trzeba także dać nadzieję. – Nasza decyzja – powiedział szef biura – jest znakiem nadziei, zaufania i wiary w bliźniego i jego zdolność do zrozumienia popełnionego zła i zadośćuczynienia.

Poczta Alderney wyemitowała serię liczącą aż siedem znaczków, ilustrujących „Opowieści wigilijne” Charlesa Dickensa. Podobnie postąpiła poczta Guernsey, która ożywiła ilustracjami opowiadanie dla dzieci E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” i „Król Myszy”, z akcją dziejącą się w wieczór wigilijny.

Poczta brytyjska z kolei wystąpiła aż z ośmioma znaczkami pokazującymi w ośnieżonym krajobrazie słynne angielskie czerwone skrzynki pocztowe, do których należy na czas wrzucić świąteczną korespondencję (na Wyspach tradycja wysyłania jej nie zanikła).

Poczta USA także wydała kilka znaczków, w tym cztery ze św. Mikołajem, znaczek obiegowy z gwiazdą betlejemską (poinsecją), a poza tym, już tradycyjnie, kolejną reprodukcją obrazu Madonny z Dzieciątkiem, tym razem pędzla florentyńskiego malarza Francesco Bachiacca (1494–1557).

Austria m.in. wprowadziła do obiegu znaczek dokumentujący, że właśnie mija 200. rocznica prawykonania najsłynniejszej kolędy świata – „Cichej nocy”.

Oczywiście, nie brakuje Trzech Króli, wielokrotnie pokazywana jest stajenka, są zabawy dziecięce, są pierniki, prezenty. Słowem – z wszystkich znaczków emanuje świąteczny nastrój.

Na koniec przypominamy aktualny teraz wiersz ks. Jana Twardowskiego: „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?”

Dlaczego wpatrujemy się
w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby uczyć się miłości.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać
do siebie.

Tadeusz Kurlus
Tekst ukazał się w nr 23-24 (315-316) 18 grudnia 2018 – 17 stycznia 2019
{gallery}gallery/2018/znaczki_BN2019{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X