Białoruski dziennikarz wypadł z 9. piętra

Białoruski dziennikarz wypadł z 9. piętra

Nie żyje białoruski dziennikarz i pisarz Jury Humianuk, który pracował pod pseudonimem dla białoruskiej sekcji Polskiego Radia. W sobotę wieczorem wypadł z 9. piętra internatu w Grodnie – poinformowało w nocy z soboty na niedzielę Radio Swaboda.

Na razie nie wiadomo, w jakich okolicznościach 44-letni dziennikarz stracił życie. Internat znajdował się w pobliżu domu, w którym mieszkał.

Był aresztowany
Humianiuk był stałym współpracownikiem białostockiego miesięcznika „Czasopis”, a także autorem wierszy i powieści. Należał do niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich oraz białoruskiego PEN-Centru.

 

Latem 2011 r. podczas akcji milczących protestów w Grodnie – kiedy to demonstranci zbierali się na centralnych placach miast, klaszcząc lub tupiąc, ale nie wznosząc żadnych haseł antyrządowych – Humaniuk został aresztowany na 12 dni.

Jak zginął Humaniuk?
Na razie nie wiadomo, w jakich okolicznościach 43-letni dziennikarz stracił życie. Polonijna dziennikarska Ines Todryk-Pisalnik napisała na Facebooku, że rozmawiała ze świadkiem zdarzenia. – Mówi, że Jura rzucił się z 9. piętra – relacjonuje.

Jak napisała opozycyjna gazeta „Nasza Niwa”, matka dziennikarza sugeruje, że mogło to być zabójstwo. Milicja wstępnie skłania się ku wersji samobójstwa.

Internat znajdował się w pobliżu domu, w którym dziennikarz mieszkał.

tvn24, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X