Bal Dobroczynny dla Kresów

W warszawskim Teatrze Capitol w dniu 13 lutego odbył się charytatywny Bal Karnawałowy. Dochód z imprezy został przekazany na rzecz programów z zakresu ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, które realizuje Fundacja Dziedzictwo Kresowe. Wśród działań i inicjatyw fundacji jest m.in. opieka nad Polakami za granicą, wspieranie nauczania języka polskiego oraz promocja kultury polskiej za granicą, szczególnie na dawnych Kresach.

Odwołując się do starych, dobrych tradycji przedwojennych, bal rozpoczął się polonezem. Organizatorzy wybrali melodię z filmu „Pan Tadeusz”, do którego muzykę napisał Wojciech Kilar. Słynny kompozytor urodzony we Lwowie był wieloletnim przyjacielem Fundacji Dziedzictwo Kresowe.

Tego wieczoru wnętrze Klubu Capitol było wyjątkowo barwne, a jego wystrój i specjalne oświetlenie dodawało temu wydarzeniu kolorytu. Impreza karnawałowa to idealny czas, by puścić wodze fantazji i postawić na stylizację. Bogate, wyszukane stroje zapewnił gościom Teatr Wielki w Warszawie, udostępniając na tę okazję swoje garderoby teatralne. Goście dzięki wytwornym strojom mieli okazję przenieść się do czasów minionej epoki, wcielając się w postacie z szeregu znanych i cenionych sztuk odgrywanych na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie. Podczas balu kostiumowego nie zabrakło również ciekawych konkursów, zabaw i wyszukanych nagród sfinansowanych przez sponsorów. Za najlepszy taniec i najpiękniejsze przebranie były przewidziane specjalne nagrody.

Wesoły, pozytywny, karnawałowy nastrój towarzyszył przez cały czas gościom, którzy bawili się do muzyki granej na żywo przez znakomity zespół z Krakowa Gosia Markowska Band. Muzycy zabrali gości we wspaniałą podróż muzyczną. Podczas zabawy nie zabrakło walca, tanga, ale także polskich i światowych przebojów muzycznych, klubowych i dyskotekowych z różnych dekad XX i XXI wieku.
Tegoroczny bal był dla Fundacji Dziedzictwo Kresowe okazją aby podziękować osobom i instytucjom, które w sposób szczególny wspierają jej działalność. Prezes fundacji Jan Sabadasz wręczył złote medale „Serce dla Kresów” redaktorowi Jerzemu Jakobsche, przyznany Polskiej Agencji Prasowej oraz Januszowi Łapaczowi, dyrektorowi firmy Media Markt – Złote Tarasy, za udzielane wsparcie i pomoc w upowszechnianiu działalności Fundacji Dziedzictwo Kresowe, w szczególności w zakresie propagowania polskiej kultury za granicą oraz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego na Kresach.

Organizatorzy już dziś zapowiadają, że podobny bal odbędzie się również w przyszłym roku, stanowiąc znaczące wydarzenie na mapie kulturalnej Warszawy. Uczestnicy imprezy jednym głosem stwierdzili, że zabawa była nietuzinkowa i wyśmienita oraz mówili o tym, że koniecznie chcą brać udział w następnych balach kostiumowych, a dobroczynny cel – pamięć o Kresach i polskim dziedzictwie kulturowym – dało im poczucie wielkiej satysfakcji.

Anna Gordijewska

Fot. Aleksander Kuśnierz

{gallery}gallery/2020/bal_dobroczynny_dla_kresow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X