Arka 2017. Dzień Żydowski

Kolejny dzień na Arce – Dzień Żydowski rozpoczął się wspólnym śniadaniem z daniami kuchni żydowskiej.

Na stołach ustawiono flagi Izraela. Obok talerzy leżały karteczki z imionami i nazwiskami uczestników w językach ukraińskim i hebrajskim.

Prof. Igor Szczupak, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Badań nad Holokaustem „Tkuma” poprowadził wykład-dyskusję „Historyczna pamięć o II wojnie światowej oraz Holokaust i „wojna pamięci”.

Wspólnie z dr Jegorem Wradijem, Igor Szczupak był również moderatorem otwartej dyskusji o szukaniu pozytywnych momentów w trudnej historii żydowskiego, krymskotatarskiego, polskiego i ukraińskiego narodów. Tematem rozmów i dyskusji był wielki głód 1932-33 na Ukrainie, holokaust, radzieckie represje na Polakach w latach 20-30. XX wieku, rzeź wołyńska, wysiedlenie Krymskich Tatarów z Krymu w 1944 roku. – Naszym moralnym hasłem jest to, że obcego bólu nie istnieje. Ból każdego narodu jest bólem każdego z nas. Dlatego powinniśmy się zrozumieć nawzajem, żeby normalnie wspólnie żyć – podsumował prof. Igor Szczupak.

Iwan Dudycz, kierownik oddziału sztuki europejskiej XIX-XXI wieku Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego, w swojej prezentacji multimedialnej przedstawił dzieła sztuki żydowskich, polskich i ukraińskich malarzy w Galicji końca XIX – początku XX wieku.

„O żydowskiej diecie i nie tylko” opowiedzieli Iryna Piskariowa i Władysław Bazylewski z Ukraińskiego Instytutu Badań nad Holokaustem „Tkuma” oraz młodzież z grupy żydowskiej.

Następnie uczestnicy Arki rysowali obrazki jedną z najstarszych graficznych technik za pomocą pałeczek węglowych (technika sanginy) oraz wzięli udział w warsztatach teatralnych.

W piątkowy wieczór odświętnie ubrani uczestnicy Arki zgromadzili się przy jednym stole, aby wspólnie wziąć udział w szabacie, który Żydzi obchodzą w sobotę jako siódmy dzień odpoczynku Boga po stworzeniu świata. Przedstawiciele męskiego gatunku otrzymali kipę, czyli jarmułkę (nakrycie głowy noszone przez Żydów). Wprowadzenie do tego święta dokonali uczestnicy grupy żydowskiej Olga Hrypko i Daniło Wrublewski.

Wieczór zakończyły gry integracyjne oraz tańce narodowe.

Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2017/arka_2017_dzien_zydowski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X