Arka 2017. Dzień Ukraiński

Dzień Ukraiński XII Seminarium Młodzieży „Arka” rozpoczął się poranną gimnastyką na placu Ławry Uniowskiej. W czasie śniadania, na stołach stały polne kwiaty w dzbankach i przygotowano tradycyjne ukraińskie potrawy.

W sali konferencyjnej jako pierwszy wystąpił Myrosław Marynowycz, wicerektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu, który wygłosił wykład o metropolicie Andreju Szeptyckim.

Myrosław Marynowycz zaznaczył, że postać metropolity Andreja Szeptyckiego jest testem sumienia dla polskiego i ukraińskiego społeczeństw. „Wydaje mi się, że polski naród powinien uświadomić sobie, że Szeptycki był misjonarzem. Jeżeli mówimy o misjonarstwie, to funkcjonuje tutaj reguła św. Pawła – „Chcę być wszystkim dla wszystkich”. Będąc misjonarzem wśród Ukraińców – oddał im całego siebie. Jest to największym przykładem tego, co historycznie jest w Polsce nazywane jak „misja na Wschód”. Szeptycki wniósł cywilizacyjne i moralne wartości w życie Ukraińców, a także starał się ich transformować. Jeżeli coś mu się nie udało, to nie jest jego wina, to wina Ukraińców – powiedział wicerektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu. – Również metropolita Szeptycki jest testem sumienia dla polskiego narodu. Jego świętość zaczęła się nie wtedy, gdy został greckokatolickim księdzem. Jego świętość wzrastała z nim w polskiej religijnej kulturze, dzięki jego matce, rodzinie i całej społeczności polskiej tego czasu. I tym mogą szczycić się Polacy, bo jest przykładem tej wysokiej kultury. Powinniśmy razem i wspólnie uszanować postać metropolity Andreja Szeptyckiego, który jest dobrem dla dwóch kultur” – podsumował.

Lekcję-dyskusję na temat „Postrzeganie „innego” na Ukrainie oraz przyczyna „postprawdy” wygłosił Kostiantyn Sigow, dyrektor Centrum Europejskich Badań Humanitarnych Akademii Kijowsko-Mohylańskiej.

Na temat „Młodzieżowych inicjatyw współczesnej Ukrainy” opowiedzieli Jurij Diduła i Andrij Lewyckyj, współzałożyciele projektów „Wolna chata” oraz „Budujmy Ukrainę Razem”.

Organizacją części popołudniowej zajęli się przedstawiciele Miejskiego Pałacu Kultury im. Hnata Chotkewycza. W ramach spotkania z kulturą ukraińską młodzież malowała ikony na szkle.

Następnie odbył się koncert dziecięco-młodzieżowego zespołu wokalnego „Namysto” (tłum. „Korale”) pod kierownictwem Mariji Serhijczuk.

Dzień Ukraiński zakończyło ognisko.

Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2017/arka_2017_dzien_ukrainski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X