Otwarcie XII Seminarium Młodzieży „Arka 2017”

„Budujemy mosty, a nie mury” – to hasło przyświeca tegorocznemu XII Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiemu Międzyreligijnemu Seminarium Młodzieży „Arka”, które rozpoczęło się 16 lipca w Ławrze Uniowskiej (rejon przemyślański, obwodu lwowskiego).

Na uroczystość oficjalnego otwarcia licznie przybyli goście i organizatorzy seminarium: amabasador RP na Ukrainie Jan Piekło, deputowany parlamentu Ukrainy, przewodniczący Medżylisu oraz prezydent Światowego Kongresu Tatarów Krymskich Refat Czubarow, konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, wicerektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie, dysydent Myrosław Marynowycz, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa, ihumen Ławry Uniowskiej o. Illia Mamczak, dyrektor lwowskiego Miejskiego Pałacu Kultury im. Hnata Chotkewycza Ołeksandr Ihnatenko, kierownik organizacji pozarządowej „Krym SOS” Alim Alijew, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Badań nad Holokaustem „Tkuma” prof. Ihor Szczupak,  dr Jegor Wradij z Ukraińskiego Instytutu Badań nad Holokaustem „Tkuma”, konsul Rafał Kocot oraz Maryla Demcio i Barbara Pacan z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Myrosław Marynowycz przywitał wszystkich obecnych i zaprosił do kolejnego wspólnego pływania w Arce. „Na tym seminarium nie mamy żadnych zabronionych tematów, ale są zabronione maniery występów. Nie możemy pozwolić na wrogość, uniżanie ludzkiej godności. Jesteśmy tutaj aby zrozumieć ból jeden drugiego.” – zaznaczył wicerektor UKU.

O. Illia Mamczak, ihumen Ławry Uniowskiej życzył wszystkim, aby ten czas spędzony w Uniowskiej Ławrze był duchowym ubogaceniem i dobrym poznaniem siebie nawzajem.

Przypomnijmy, że właśnie w Ławrze Uniowskiej w 2006 roku odbyła się pierwsza „Arka”, a w następnych latach kolejne sześć edycji. Na dziedzińcu klasztoru Uniowskiego znajduje się tablica ufundowana przez Adama Daniela Rotfelda, b. Ministra Spraw Zagranicznych RP, który został uratowany wśród innych dzieci polskich, ukraińskich i żydowskich w czasie II wojny światowej przez metropolitę Andreja Szeptyckiego i bł. Klemensa Szeptyckiego.

Uczestnicy seminarium to młodzież czterech narodowości z różnych regionów Ukrainy tworzących w swoim współistnieniu historię i kulturę państwa ukraińskiego.

„Młodzież powinna się spotykać, bo to jest nasza przyszłość i powinniśmy w tą przyszłość inwestować. A rodzaj dialogu między kulturowego, dialogu międzyreligijnego jest podstawą pokojowej egzystencji nie tylko Europy, ale całego świata w tej chwili – powiedział Jan Piekło.

„Niesłychanie ważnym jest to, że ci młodzi ludzie tutaj są, w jakiś sposób, przyszłymi elitami Ukrainy. Jestem przekonany, że z uczestników spotkania Akra wyjdzie wielu liderów, ludzi twórczych, otwartych na świat. A do tego celu posłużą im rozmowy prowadzone tutaj w Uniowie – powiedział Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie.

„Gdy budujemy te mosty pomiędzy ludźmi różnych narodowości, pokoleń i background-ów, to ratujemy tą więź, która jest bardziej mocną, niż jakiekolwiek sztuczne granice, które dzisiaj próbują budować nasi nieprzyjaciele” – zaznaczył Alim Aliew.

„Ludzie różnych poglądów spotykają się na Arce, aby zostać takimi jakimi są, wzbogacając się innymi i podobnymi kulturami i problemami. Dlatego abyśmy odczuwali nie tylko przyjaźń jeden do drugiego, a rozumieli, że świat wzbogaca się, gdy jesteśmy różni, ale nie obcy. Dlatego będziemy rozmawiać i pozbywać się  stereotypów dotyczących tych czterech narodowości.” – zaznaczył prof. Ihor Szczupak.

Podczas lekcji inauguracyjnej deputowany parlamentu Ukrainy Refat Czubarow, przewodniczący Medżlisu oraz prezydent Światowego Kongresu Tatarów Krymskich mówił o trudnej przyszłości i przeszłości narodu Krymskotatarskiego. Jak wiemy, już od trzech lat Krym jest okupowany przez Rosję.

„Dzisiaj znalazłem potwierdzenie sloganu, że przyszłość Ukrainy należy do młodzieży. Zobaczyłem nie tylko młodych osób, ale w czasie rozmowy z nimi, po raz kolejny przekonałem się, że nasze państwo z takimi ludźmi ma przyszłość” – powiedział Refat Czubarow.

W czasie otwartej dyskusji Jan Piekło, ambasador RP na Ukrainie mówił o metafizyce budowniczych mostów i budowniczych murów. „Burzyciele murów są budowniczymi mostów, a burzyciele mostów są budowniczymi murów” – podsumował.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej w ramach zapoznania się uczestnicy Arki mieli warsztaty integracyjne oraz gry zespołowe.

Podczas kolejnych dni Arki odbędą się narodowe dni – ukraiński, krymskotatarski, żydowski. W czasie dnia polskiego arkowicze pojadą do miasta Sanok w województwie podkarpackim. XII Seminarium Młodzieży „Arka” potrwa do 24 lipca.

Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2017/arka_2017_otwarcie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X