Arka 2017. Dzień Krymskotatarski

Poranna pobudka przy śpiewach ludowych i powitanie „dzień dobry” w języku krymskotatarskim rozpoczęła Dzień Krymskotatarski podczas XII Arki.

Na korytarzach i salach domu rekolekcyjnego Ławry Uniowskiej wisiały błękitne flagi z tamgą, a na stołach – narodowe potrawy krymskotatarskie. W tle brzmiała muzyka ludowa.

Przewodniczący organizacji pozarządowej „Krym SOS” Alim Alijew przedstawił wykład o wybitnych postaciach Krymskich Tatarów ostatniego stulecia m. in. o dysydencie Mustafie Dżemilewie, długoletnim przewodniczącym Medżlisu Tatarów Krymskich. Również prezentował książkę „Mustafa Dżemilew. Niezłomny”, którą napisał wspólnie z dziennikarką Sewgil Musajewą. Więcej na temat książki można przeczytać w wywiadzie z Alimem Aliewym, który ukazał się w „Kurierze Galicyjskim” (nr 13 (281) 14-27 lipca 2017).

Dziennikarz Dilawer Saidachmetow w swojej prezentacji z ironicznym tytułem: „Islam: jak nakarmić trzy żony?” opowiedział o stereotypach związanych z islamską religią. Podzielił wszystkie stereotypy na cztery tezy – „Islam religią wojny i przemocy”, „Poniżająca pozycja kobiet”, „Nietolerancja państw niemuzułmańskich”, „Religia zakazów, a nie zezwoleń”. Na podstawie cytatów z Koranu udowadniał ich błędność.

Historyk i dziennikarz Gulnara Abdułajewa przedstawiła młodzieży krótki zarys geopolityki Krymskiego Hanstwa. A Chalil Chalilow, współzałożyciel „Krymskiego Domu we Lwowie” opowiedział o różnych stylach muzycznych w krymskotatarskiej muzyce.

Znany artysta Rustem Skibin, założyciel pracowni artystycznej „El-Cheber” na przykładach swoich prac opowiedział o krymskotatarskim ornamencie. Następnie pokazał w jaki sposób można zrobić proste wyroby z garncarstwa. W czasie warsztatów uczestnicy Arki zrobiły sobie małe gliniane talerzyki.

Po południu wszyscy wspólnie obejrzeli krymskotatarski film fabularny „Obca modlitwa” („Чужа молитва”) w reżyserii Achtema Sejtabłajewa, który w minionym roku spotkał się w Uniowie z uczestnikami Arki. Film, oparty na prawdziwej historii, opowiada o młodej dziewczynie Saide Arifowej, narodowości Krymskotatarskiej, która w czasie II wojny światowej, ryzykując własne życie, uratowała 88 żydowskich dzieci-sierot. Ukraińska premiera filmu odbyła się 18 maja 2017 roku. Dokładnie w 73. rocznicę wysiedlenia Tatarów Krymskich.

Przed kolacją młodzież uczyła się robić tradycyjne krymskotatarskie potrawy. Zakończył się krymskotatarski dzień warsztatami narodowych tańców.

Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2017/arka_2017_dzien_krymskotatarski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X