Arka 2016. Dzień Ukraiński

Dziewczyny i chłopaki w wyszywanych koszulach w ludowe wzory przywitali wszystkich przed śniadaniem.

Na stołach stały flagi narodowe Ukrainy, polne kwiaty w dzbankach i tradycyjne potrawy. W tle rozbrzmiewały piosenki ukraińskich wykonawców. Tak rozpoczął się Dzień Ukraiński XI Seminarium Młodzieży „Arka”.

– Wszyscy jesteśmy dziećmi Ukrainy i zadaniem tego projektu jest pojednanie młodzieży różnych narodowości, religii i wyznań. Chcemy złamać stereotypy, które nam nawiązywano przez wieki i które, niestety, skutecznie wykorzystywali politycy. Dlatego, żeby nie było takich przykrych sytuacji pomiędzy naszymi narodami, które znamy z historii, już po raz jedenasty przeprowadzamy to młodzieżowe religijne seminarium – powiedział Igor Martynenko, dyrektor lwowskiego Miejskiego Pałacu Kultury im. Hnata Chotkewycza.

{youtube}XbX2VKfv2T8{/youtube}

W sali konferencyjnej Ławry Uniowskiej jako pierwszy wystąpił Myrosław Marynowycz, wicerektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu, który wygłosił wykład o metropolicie Andreju Szeptyckim i bł. Omelianie Kowczu. Ważnym było wytłumaczenie młodzieży, że Andrej Szeptycki – człowiek, który wyrósł w polskiej kulturze, stał się przewodnikiem duchowym dla ukraińskiej duchownej kultury. Bez niego trudno sobie wyobrazić duchowość cerkwi greckokatolickiej na zachodniej Ukrainie.

– Mam wielką nadzieję, że nastanie czas, kiedy Ukraińcy i Polacy wspólnie oddadzą hołd metropolicie Andrejowi Szeptyckiemu, odrzucając „zerową sumę” patrzenia co wygodne dla jednych i niewygodne dla innych – powiedział Myrosław Marynowycz. – Tylko wtedy zobaczymy jego postać jako olbrzyma, który jest jednakowo bliskim jak dla Ukraińców, tak i dla Polaków.

Prof. Ołena Stiażkina z Donieckiego Uniwersytetu przedstawiła wykład-prezentację na temat wojny na Wschodzie Ukrainy i aneksji Krymu oraz jakie to skutki będzie miało w przyszłości.

O panowaniu nad sobą, kierowaniu organizacją pozarządową oraz zmianami, które zachodzą, opowiedziała Ołeksandra Bakłanowa, dyrektor firmy pro.mova.

Organizacją części popołudniowej zajęli się przedstawiciele Miejskiego Pałacu Kultury im. Hnata Chotkewycza. W ramach spotkania z kulturą ukraińską młodzież malowała ikony na szkle oraz lepiła pierogi.

Dzień Ukraiński zakończyło ognisko, na którym wystąpił lwowski etno-zespół „Ojkumena”. Na poczęstunek przygotowano m.in. sało, mamałygę, pomidory i kiszone ogórki.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/ukrainski_dzien_arka{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X