Apassionata – wspomnienia dawnych dni Janusz Gniatkowski

Apassionata – wspomnienia dawnych dni

Młode pokolenie już z pewnością nie pamięta, ale wiele starszych osób zanuci z chęcią słynną „melodię szczęścia chwil” z Apassionaty w wykonaniu legendy polskiej piosenki w latach 50. i 60. Janusza Gniatkowskiego.

Piosenkarz potrafił śpiewać przed 150- tysięczną publicznością jako jedyny piosenkarz polski. Miał charakterystyczną ciepłą barwę głosu, porównywali go z Bingiem Crosby oraz Frankiem Sinatrą. Był znany także jako „Valentino polskiej piosenki”. Śpiewał utwory sentymentalne i taneczne oraz spopularyzował wiele zagranicznych przebojów z polskimi tekstami. W USA została wydana jego płyta Podróż do gwiazd. Niestety, piosenkarz był skazany na zapomnienie.

W Filharmonii Lwowskiej po raz pierwszy, 28 czerwca odbędzie się Międzynarodowy Festiwal piosenek Janusza Gniatkowskiego pod nazwą APASSIONATA. Pomysłodawcą projektu jest ukraiński piosenkarz, autor wielu artystycznych projektów i miłośnik twórczości Janusza Gniatkowskiego Orest Cymbała. Ukończył wydział aktorski wydziału wokalnego lwowskiego Instytutu Wyższej Muzyki im. M. Łysenki. Jest gwiazdą i jurorem trzech ostatnich Ogólnopolskich Festiwali Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Jak sam twierdzi, „zakochał się w języku polskim dzięki piosenkom Gniatkowskiego”.

Urodzony we Lwowie Janusz Gniatkowski do końca życia miał sentyment do tego miasta. Uczęszczał do szkoły w Stanisławowie, Stryju oraz w Mizuniu Starym nieopodal Doliny. Po wojnie rodzina została wysiedlona do Katowic. Gniatkowski tęsknił za krajem swojego dzieciństwa. W późniejszych latach piosenkarz wielokrotnie koncertował po byłym ZSRS. Śpiewał nie tylko po polsku, ale po ukraińsku. Był miłośnikiem ukraińskiej kultury, uwielbiał Huculszczyznę. Apassionata była wizytówką polskiej estrady z lat 50. Jego znane szlagiery to również Indonezja, Bella Donna, Siedem czerwonych róż, Chleb twój i mój.

W 1966 roku piosenkarz ożenił się z młodszą o szesnaście lat piosenkarką Krystyną Maciejewską. Była jego muzą w życiu i na scenie do ostatnich dni jego życia. Gniatkowski w 1991 roku uległ poważnemu wypadkowi, wskutek którego nie mógł ani chodzić ani mówić. Jego żona zrezygnowała ze swojej kariery i przez wiele lat opiekowała się nim. Mało kto wierzył w to, że piosenkarz wyjdzie z tak ciężkiego stanu. Po rehabilitacji kiedy zaczął odzyskiwać mowę, żartował i mówił do swojej ukochanej o tym, że „przyjdzie do ciebie jeszcze twój Gniatkowski”.

Piosenkarz wrócił dopiero z okazji 50-lecia swojej pracy w 2004 roku podczas koncertu w Filharmonii w Częstochowie. Trzy lata później w Poraju odbył się I Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego. W tym samym roku w osiemdziesiątą rocznicę swoich urodzin śpiewał dla tysiąca miłośników jego twórczości. Był to człowiek z niesamowitą siłą ducha i charyzmy, jak przystoi na prawdziwego lwowiaka. Zmarł w 2011 roku i został pochowany w Częstochowie.

Tuż przed wydaniem tego numeru gazety udało mi się spotkać z organizatorem festiwalu Orestem Cymbałą, który dopiero wrócił z Polski. Jak twierdzi: „Tak się złożyło, że od trzech lat jestem w jury Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego, który odbywa się od 2007 roku w Polsce, w miejscowości Poraj niedaleko Częstochowy. I właśnie podczas pierwszego mojego pobytu jako jurora zrodził się pomysł zorganizowania koncertu lub festiwalu Janusza Gniatkowskiego we Lwowie. Pomysł podobał się, a zwłaszcza Krystynie Maciejewskiej. Małżonka legendy polskiej piosenki zawsze mile wspomina swój pobyt we Lwowie w latach 60., kiedy śpiewała w filharmonii dla publiczności lwowskiej”.

Podczas koncertu, który odbędzie się w piątek, 28 czerwca, wystąpi Krystyna Maciejewska-Gniatkowska. W programie zabrzmią szlagiery Janusza Gniatkowskiego, a także jego piosenki Anny Kanych w tekstach ukraińskich. Przyjadą również trzy młode piosenkarki Magdalena Łagiewka, Inga Kucharska oraz Amelia Cierpiał, która ma 12 lat. Z ukraińskich wykonawców wystąpią: Orest Cymbała, Nazar Sawko, finalista konkursu „Głos Ukrainy”, Irena Dola i in. „Moim marzeniem jest, aby festiwal odbywał się we Lwowie co roku, a pamięć o tak wspaniałym piosenkarzu, jak Janusz Gniatkowski, zachowała się jak najdłużej w jego mieście rodzinnym” – dodał Orest Cymbała, autor projektu.

Bilety można kupić w kasie filharmonii :+38 (032) 235-89-46 oraz na stronie https://kasa.in.ua/ua/lviv/concert/apassionata-2019

Anna Gordijewska
Tekst ukazał się w nr 11 (327) 15-27 czerwca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X