Andrzej Słomski – dyplomata, polityk, twórca

Andrzej Słomski – dyplomata, polityk, twórca

Od 2003 roku Andrzej Słomski jest konsulem RP na Ukrainie. Nie jest zawodowym artystą. Ma jednak za sobą znaczny dorobek artystyczny. Swoje rysunki ołówkiem prezentował na wystawach w Kielcach, Kijowie, Winnicy no i teraz we Lwowie. Są to czarno-białe kompozycje, niezwykle precyzyjne pod względem formy i abstrakcyjne pod względem treści.

 

Goście wypełnili po brzegi wszystkie sale galerii. Wśród zebranych – pracownicy placówki dyplomatycznej z konsulem generalnym Jarosławem Drozdem na czele, lwowski świat artystyczny, rektor Akademii Sztuk Pięknych Andrij Bokotej z profesorami uczelni, przedstawiciele polskich organizacji we Lwowie, dyplomaci innych państw, akredytowani w naszym mieście. Panowała bardzo miła i koleżeńska atmosfera, luźna i niewymuszona. Był to dobry wypoczynek po trudnym dniu pracy. Był to konkretny przykład, gdy sztuka łączy ludzi i pomaga odprężyć się i zapomnieć o codziennych kłopotach. Pośród wszystkich najbardziej stremowany był autor prezentowanych prac. Ale z życzliwością przyszli mu z pomocą kuratorzy wystawy prof. Orest Hołubeć ze Lwowa i Stanisława Zacharko-Łagowska z Kielc.

Andrzej Słomski nie jest zawodowym artystą. Nie ukończył też żadnej uczelni artystycznej. Jest absolwentem Wydziału Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1993-2001 był posłem na Sejm RP. Od 2003 roku był konsulem na Ukrainie – w Kijowie, Winnicy, a od 2010 roku we Lwowie. Ma za sobą znaczny dorobek artystyczny. Swoje rysunki ołówkiem prezentował na wystawach w Kielcach (w latach 2003, 2005, 2008, 2009, 2010, 2011), Kijowie (2006 i 2009), Winnicy (2011) i teraz we Lwowie.

Otwierając wystawę, konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd zaznaczył: „Dzisiejsza wystawa daje możliwość by spotkać się w nieformalnych kręgach, w szerokim gronie, porozmawiać o dalszych projektach, wspólnej pracy twórczej. Chcemy zorganizować galerię sztuki u nas w konsulacie. Zapraszamy do współpracy wszystkich lwowskich artystów i twórców. Prosimy o kontakt z nami i podpowiedzi, w jaki sposób zorganizować to najlepiej. We wrześniu planujemy pokazać pierwszą wystawę prac polskich i ukraińskich artystów w ramach dialogu twórczego”.

Wracając do twórczości Andrzeja Słomskiego, Jarosław Drozd powiedział: „Dyplomata jest postrzegany jako sztywna osoba w garniturze. Ale każdy z nas ma swoją duszę, swoje poglądy na świat, swoją wrażliwość, swoje zainteresowania. Dziś przedstawiamy twórczość dyplomaty, która pozwala z innej strony spojrzeć na autora i zrozumieć jego niebagatelną duszę. Jego prace są logicznie i matematycznie zwarte. Można dojrzeć w nich inny wymiar świata. Są to prace wyrafinowane. Jest dla mnie odkryciem, że ludzie mają w sobie tyle ładunku twórczego. Na tej wystawie poznaje się swego kolegę nie od strony jego pracy zawodowej, ale twórczej.

Andrzej Słomski stara się donieść do nas swoje zainteresowania, swój pogląd na świat, swoje ambicje. Cieszę się też z obserwacji jego radości zajmowania się sztuką. Postaramy się okazać szerszemu odbiorcy twórczość i zainteresowania naszych kolegów-dyplomatów. Może nie wszyscy są tak utalentowani, jak Andrzej Słomski, ale wszystkich zapraszamy do dialogu twórczego”.

Twórczość Andrzeja Słomskiego bardzo trudno opisać i scharakteryzować w skrócie. Rysuje ołówkiem czarno-białe kompozycje, niezwykle precyzyjne pod względem formy i abstrakcyjne pod względem treści. Za każdą kompozycją stoją twórcze poglądy autora na świat, jak również jego wizja piękna. Zrozumieć treść każdego utworu jest sprawą bardzo trudną. Każdy zobaczy w tych pracach coś swojego. Zadziwia jednak niezwykła kultura rysunku, wyrafinowanie linii i profesjonalna technika. O tych walorach twórczości dyplomaty mówili zawodowi znawcy sztuki Orest Hołubiec i Stanisława Zacharko-Łagowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X