Alpejsko-Karpackie Forum Współpracy w Rzeszowie

W Rzeszowie odbyło się Alpejsko-Karpackie Forum Współpracy. Na imprezę przyjechali goście z całej Europy, poczynając od hiszpańskiej Katalonii na Ukrainie kończąc. Najliczniejsi byli goście z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier.

Trzecia edycja Forum Karpackiego została poszerzona o partnera ze Szwajcarii. Forum zainaugurowała uroczysta kolacja z udziałem ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce Lukasa Beglingera oraz przedstawicieli Sejmu RP m.in. wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Liczne panele dyskusyjne dotyczyły wykorzystania wiedzy i doświadczenia Szwajcarów, które mogłyby się przydać Euroregionowi Karpaty.

Część zasadnicza targów odbyła się w Hali Podpromie, gdzie odbyły się targi, na których wystawiło się około 140 uczestników. Wśród uczestników byli goście z Niemiec, Estonii i Katalonii, ale dominowali oczywiście przedstawiciele podmiotów z Ukrainy, Rumunii, Węgier i Słowacji. Polskę reprezentowało wiele firm z południa Polski.

Dziedziną mającą licznych przedstawicieli była turystyka. Karpaty będące w „mniej chcianej części Europy” zaprezentowały swoje atrakcyjne oblicze. Wiele rozmów dotyczyło obecnej sytuacji na Ukrainie, która wpływa na zainteresowanie turystyczne tym krajem. W Polsce zaobserwowano na przykład wzrost zainteresowania sąsiadującym ze Lwowem Przemyślem.

Od trzech lat forum pozwala podmiotom przylegającym do łuku Karpat na ożywienie kontaktów, nawiązywanie nowych i stwarza możliwość zaprezentowania swojego potencjału. W tym roku na targach wystąpili reprezentanci Czerniowiec, Lwowa i Truskawca. W kolejnym numerze KG rozmowy z uczestnikami Forum.

Wojciech Jankowski
Tekst ukazał się w nr 16 (213) za 16-29 września 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X