Szczepan Biliński doktorem honoris causa Uniwersytetu Przykarpackiego

1 września 2014 roku podczas uroczystego posiedzenia Rady Naukowej Przykarpackiego Państwowego Uniwersytetu imienia Wasyla Stefanyka tytułem doktor honoris causa został nagrodzony profesor biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek korespondent PAN, członek Polskiej Akademii Umiejętności Szczepan Biliński.

Uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Uniwersytetu Przykarpackiego otworzył rektor Ihor Cependa. Po uroczystym otrzymaniu odznaczenia doktora honoris causa Uniwersytetu Przykarpackiego, profesor UJ Szczepan Biliński zaznaczył, że to wyróżnienie jest dla niego szczególnie ważne, gdyż jego rodzice pochodzili z tych terenów. Dodał, że współpraca pomiędzy dwoma uniwersytetami może być dobrym początkiem współpracy pomiędzy narodami. „Na uniwersytetach studiują młodzi ludzie, którzy są pozbawieni uprzedzeń z lat ubiegłych. I to może być dobry początek prawdziwej głębokiej współpracy bez stron negatywnych, a tylko z patrzeniem w przyszłość – to, co nas łączy i to co nam pomoże wspólnie się rozwijać” – podsumował wyróżniony profesor UJ.

– Jest to wyraz uznania dla osiągnięć naukowych naszego profesora, ale także dla wieloletniej współpracy, jaka ma miejsce pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie w różnych dziedzinach i Uniwersytetem Przykarpackim – powiedział Piotr Lajdler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum.

– Naukowe kontakty naszego uniwersytetu i jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie – Uniwersytetu Jagiellońskiego rozwijały się i nadal rozwijają się bardzo owocnie. Podpisaliśmy umowę, która pozwala na 30 dni stażów dla naszych wykładowców i aspirantów za pieniądze UJ. Z imieniem profesora Szczepana Bilińskiego łączymy kolejny etap naszej współpracy, a mianowicie badania naukowe grzbietu Czarnohory oraz zdobycie pieniędzy na badania roślinności Karpackiego Parku Narodowego – powiedział Ihor Cependa, rektor Uniwersytetu Przykarpackiego.

Po zakończeniu uroczystości odbył się koncert dla gości.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X