Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

Droga do Opola upłynęła nam w miarę szybko, na przejściu granicznym nie było długiej kolejki. Wczesnym rankiem przywitało nas jeszcze senne Opole. Tego samego dnia można było trochę odpocząć, ale już po południu udaliśmy się do Sławic. Od 2017 roku jest to dzielnica Opola. W Sławicach, w budynku ochotniczej straży pożarnej, zorganizowano różne zajęcia dla dzieci. Nasza grupa została na jedno z nich zajęć zaproszona – były to zajęcia z judo.

Prawie codziennie uczestniczyliśmy w zajęciach z historii Śląska Opolskiego, historii Polski, z geografii i literatury. W ramach rozrywki były wyjścia na basen, a każdego wieczoru mieliśmy zajęcia integracyjne połączone ze śpiewaniem polskich piosenek.

Fot. archiwum TKPZL w Stryju

Następnego dnia zwiedziliśmy Radio Opole. Po siedzibie radia oprowadziła nas Halina Nabrdalik, dla której praca w radiu jest życiową pasją. Można było zobaczyć sprzęt, używany niegdyś w studiu radiowym, a także starą muzyko-tekę. Część grupy wzięła udział w audycji radiowej o Polakach, na stałe mieszkających poza granicami Polski. Dla dzieci było to wyjątkowe przeżycie. Zwiedziliśmy też współczesne Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Można tam było posłuchać polskich wykonawców z różnych lat oraz zabawić się – wszyscy byli zachwyceni.

W sobotę pojechaliśmy do Brzegu i Wrocławia. W Brzegu zwiedziliśmy zamek Piastów opolskich i kościół jezuitów. We Wrocławiu obejrzeliśmy Panoramę Racławicką oraz muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Dowiedzieliśmy się m.in., że na Uniwersytecie we Wrocławiu studiowało aż 11 laureatów Nagrody Nobla.

W niedzielę zwiedzaliśmy Byczynę i osadę rycerską pod Byczyną. Można było postrzelać ze średniowiecznej broni.

Odwiedziliśmy też miejsce o szczególnym znaczeniu dla każdego Polaka – Częstochowę.

Fot. archiwum TKPZL w Stryju

W poniedziałek wybraliśmy się do skansenu – muzeum Wsi Opolskiej, gdzie zapoznaliśmy się z warunkami życia w dawnych czasach. Potem udaliśmy się do muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Na wzgórzu uniwersytetu mogliśmy obejrzeć pomniki wybitnych twórców kultury polskiej, m.in. Marka Grechuty, Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego oraz innych.

Następnie zwiedziliśmy muzeum jeńców wojennych w Łambinowicach, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się obóz koncentracyjny. Przebywał tam jakiś czas Maksymilian Maria Kolbe. W obozie przebywało także około 600 uczestników Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie muzeum przypadło w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania. Uczestnicy wycieczki uczcili powstańców złożeniem wieńca i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Powstańców Warszawskich.

W miejscowości Bielice zwiedziliśmy kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, schronisko św. Brata Alberta oraz szkołę. Mieszkańcy Bielic ugościli nas pyszną kolacją. Pragniemy wspólnocie wsi Bielice podziękować za tak serdeczne przyjęcie naszych dzieci podczas pikniku integracyjnego. Dzieci są pod wrażeniem gościnności lokalnej ludności.

Fot. archiwum TKPZL w Stryju

Bardzo atrakcyjną wycieczką dla uczestników był wyjazd do „JuraParku” w Krasiejowie. Dzieci oglądały teren wykopalisk i repliki zwierząt prehistorycznych.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji akcji „Lato z Polską” w Opolu. Szczególnie dziękujemy naszemu partnerowi od wielu lat – Stowarzyszeniu Wspólnota Polska oddział w Opolu na czele z Haliną Nabrdalik. Dziękujemy także wszystkim prowadzącym zajęcia z geografii, historii, literatury oraz śpiewu – dr T. Detynie, L. M. Krueger, mgr U. Zajączkowskej, dr M. Burzce, Z. Markowskiej, mgr. J. Wójcickiemu.

Takie akcje są bardzo potrzebne Polakom mieszkających poza granicami Polski. Dają one możliwość zapoznać się bliżej z Polską, pogłębić swoją wiedzę z zakresu języka, kultury i historii, poznać nowych, ciekawych ludzi oraz nawiązać jeszcze głębszą więź z Ojczyzną.

Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Alona Marszuk
członek zarządu TKPZL w Stryju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X