Adam Rotfeld we Lwowie

Adam Rotfeld we Lwowie

W dyskusji o nowej książce ministra Rotfelda, traktującej również o stosunkach polsko-ukraińskich, wzięli udział prawie wszyscy zaproszeni goście. Padło dużo miłych słów pod adresem autora, słów podziwu dla jego otwartości i zasadniczości. Mówili o tym rektor Mirosław Marynowycz i ambasador Markijan Malski, który powiedział: „Napisałem słowo wstępne do tej książki. Rotfeld z wielką sympatią mówi o Ukrainie i o naszej europejskiej przyszłości. Książka Rotfelda uczy być dobrym i mądrym”.

Jarosław Drozd, konsul generalny RP we Lwowie zaznaczył, że w czasie jego studenckiej młodości, 30 lat temu, Rotfeld był już autorytetem, miał chęć do pracy ze studentami, z młodzieżą. Jego prognozy polityczne są dalekosiężne, mam do niego ogromny szacunek. On jest jednym z tych, kto stworzył bardzo sympatyczną atmosferę w naszym Ministerstwie Spraw Zagranicznych”.

Ojciec Witalij Dutkiewicz odczytał list greckokatolickiego władyki Benedykta, który w tym dniu przebywał poza granicami Ukrainy i nie mógł osobiście zwrócić się do ministra Rotfelda. Rektor Iwan Wakarczuk zaznaczył, że wydawnictwo „Litopys”, na czele z Mychajłem Komarnyckim, wydaje książki na wysokim poziomie intelektualnym. Ich prezentacja swoim poziomem dorównuje konferencjom naukowym. Właśnie takim było lwowskie spotkanie z ministrem Adamem Danielem Rotfeldem.

Podczas pobytu na Ukrainie prof. Adam Daniel Rotfeld odwiedził też Kijów, gdzie na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki wygłosił wykład pt. „Perspektywy Ukrainy w UE”. Jak informuje PAP, były szef polskiego MSZ oświadczył, że Polska jest rzeczniczką wejścia Ukrainy do UE, jednak klucz do członkostwa leży nie za granicą, lecz wewnątrz kraju, który chce się przyłączyć do tej organizacji. Profesor wierzy, że umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE może być podpisana w listopadzie 2013 r. na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. W dyskusji na temat skutków zbliżenia Ukrainy i Unii Europejskiej dla krajów Europy Wschodniej wzięli również udział m. in. dyrektor departamentu polityki informacyjnej MSZ Ukrainy Ołeh Wołoszyn, Ambasador RP w Ukrainie Henryk Litwin, Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski i członek parlamentu Litwy Egidijus Vareikis.

Jurij Smirnow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X