Adam Kwiatkowski: „Warto tu się spotkać z naszymi rodakami”

23 lutego Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP odwiedził Polaków w Łanowicach i Samborze

– Kolejne miejsca, które odwiedzamy w ramach akcji wspierania Polaków na Wschodzie, akcji, która toczy się pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki, to są kolejne wzruszające spotkania – powiedział Adam Kwiatkowski dla Kuriera Galicyjskiego. – Muszę powiedzieć, że zawsze jest coś takiego niespodziewanego. Te spotkania z tymi najmłodszymi, z tymi najstarszymi, że tutaj podtrzymują polskość, to są takie momenty, które mi osobiście zawsze zapadają w pamięć. To sytuacje, które powodują wzruszenia. To są też takie lekcje patriotyzmu, bo my tutaj słyszymy o tym, jak nasi rodacy kochają Polskę, jak oni pamiętają, jak oni mówią. Myślę, że warto jest tu przyjechać. Warto tu się spotkać z naszymi rodakami. Warto jest posłuchać tych świadectw, tego co oni mówią o Polsce. Odwiedziliśmy kilka rodzin, przekazaliśmy im wsparcie Pana Prezydenta, podziękowania, ale mogliśmy też usłyszeć historie tych, którzy urodzili się przed wojną. Tych, którzy tutaj mieszkają całe życie. I to jest wzruszające, ale bardzo-bardzo ważne. Cieszę się, że mogłem być tutaj i mam zaszczyt reprezentować Pana Prezydenta, reprezentować jego małżonkę i być tutaj w ramach kolejnej edycji akcji wspierania Polaków na Wschodzie. Spotykamy się tutaj nie tylko ze świadectwami tego, jak Polacy wspierają polskość, jak o nią dbają, słyszymy historie o tym, w jaki sposób ta polskość tutaj przetrwała przez te najtrudniejsze czasy, ale też widzimy, jakie są potrzeby naszych rodaków. Cieszę się, że wiele z nich jest już zaspokojonych. Cieszę się z tego, że w wielu miejscach są Polskie Domy, polskie szkoły, że jest wielu nauczycieli, którzy w ramach różnych systemów wspierają naukę języka polskiego, animują polską kulturę. Ale wiem o tym, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Te rzeczy zabieramy ze sobą do Polski, będziemy o tym z pewnością rozmawiali. Mam nadzieję, że przynajmniej część z tych problemów, z którymi tutaj na co dzień borykają się nasi rodacy, uda się rozwiązać.

Do polskiej wsi Łanowice prowadzi już nowa droga asfaltowa, rozpoczęto tam też budowę chodników. Prężnie działa Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Łanowicach. Niedawno założono tam fundamenty nowej szkoły. Podstawówka, gdzie dzieci powitali gościa z Warszawy, mieści się w malutkim budynku z początku XX wieku. Przedszkole też bez własnego pomieszczenia. Znajduje się w pokoikach pod dachem na plebanii, gdzie korzysta z gościnności ojców saletynów. Dzieci i dorośli zaprezentowali dwa koncerty. Przedstawiciel Prezydenta RP odwiedził też dwie polskie rodziny w Łanowicach.

W Samborze Adam Kwiatkowski złożył kwiaty przy pomniku Nieznanego Żołnierza na cmentarzu, przy figurze św. Jana Pawła II i pod tablicą upamiętniającą s. Celinę Kędzierską CSFFM, która podczas okupacji niemieckiej ratowała dzieci żydowskie i cygańskie. Adam Kwiatkowski odwiedził kościół parafialny, spotkał się z duchownymi oraz złożył wizyty dwom polskim rodzinom w tym mieście. Podczas spotkań Adam Kwiatkowski przekazał prezenty dzieciom. Na zakończenie odbyło się spotkanie ze społecznością polską w Domu Polskim w Samborze, w którym uczestniczył też burmistrz Sambora Jurij Hamar.

– Spotykamy się z przedstawicielami władz, z przedstawicielami władz lokalnych – wyjaśnił Adam Kwiatkowski. – Cieszę się, że w wielu miejscach nasza polska społeczność spotyka się ze zrozumieniem, wsparciem, że mogą liczyć na lokalne władze. To ważne. I myślę, że to jest też istotne w kontekście naszych relacji wzajemnych, dwustronnych polsko-ukraińskich. My naprawdę oczekujemy tego, że władze lokalne, regionalne czy centralne Ukrainy będą wspierać naszych rodaków. To jest bardzo istotne i myślę, że jest bardzo ważne, żeby to podkreślić. Oni są lojalnymi obywatelami Ukrainy. Oczekujemy tego wsparcia, liczymy że to wsparcie będzie trwało. I z pewnością przynosi ono dobre efekty dla Ukrainy i dla Polski.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/kwiatkowski_dziendrugi{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X