Adam Kwiatkowski: „Staramy się docierać tam, gdzie żyją Polacy, i tam, gdzie oni na nas po prostu czekają”

22 lutego Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP rozpoczął trzydniową wizytę na Ukrainie.

W dniu pierwszym prezydencki minister wraz z osobami towarzyszącymi odwiedzał rodaków w Stryju, Borysławiu i Drohobyczu.
– Kolejny raz jesteśmy tutaj na terenie Ukrainy – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego Adam Kwiatkowski. – Zaczęliśmy nasze spotkania z Polakami mieszkającymi poza granicami Polski tu, w Stryju. To kolejna edycja, kolejny przyjazd w ramach akcji wsparcia dla Polaków na Wschodzie.

W Stryju po wizycie do Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Kornela Makuszyńskiego, gdzie delegacja obejrzała występ dzieci z opowieścią o Koziołku Matołku, odbyły się również spotkania ministra Adama Kwiatkowskiego ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniami szkoły polskiej mniejszości narodowej. Odwiedził też Janinę Muzyczkę, osobę niepełnosprawną poruszającą się na wózku, w jej domu i przekazał pozdrowienie oraz prezenty od pary prezydenckiej.

– To było wzruszające spotkanie z seniorami, z tymi, dzięki którym polskość tutaj w Stryju przetrwała – nie ukrywał swoich emocji Adam Kwiatkowski. – Ludźmi, którzy żyjąc w bardzo trudnych czasach tę polskość podtrzymywali, przekazywali ją swoim dzieciom, wnukom, dziś pewnie już prawnukom. Cieszę się, że takie inicjatywy jak Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stryju tak prężnie działają. Ale tych śladów polskości jest tutaj bardzo wiele. Ważne żebyśmy pamiętali o Polakach na Wschodzie, a ta właśnie akcja, która tutaj pod patronatem Pana Prezydenta się dzieje, jest tego świadomym dowodem. Jesteśmy tu kolejny raz. Wspieramy, ale też dziękujemy za to, że oni tutaj są, że nasi rodacy w tych trudnych czasach tę polskość utrzymali. Myślę, że uczestnicząc w takich spotkaniach, jesteśmy dumni z naszych rodaków mieszkających tu, na terenie Ukrainy, ale z drugiej strony też widzimy, jak to nasze wsparcie jest potrzebne, jakie ono przynosi wspaniałe owoce. Chcę jeszcze raz mocno podkreślić, że my jeździmy do tych miejsc, gdzie mieszkają Polacy, bez względu na to czy są to większe ośrodki, czy są to małe miasteczka czy wsie. Jesteśmy i staramy się spotykać z tymi najmłodszymi, którzy zaczynają swoje życie, zaczynają również naukę języka polskiego. Spotykamy się z tymi, którzy działają na rzecz Polaków. Staramy się też odwiedzać miejsca naszej pamięci narodowej.

Zdjęcia: Aleksander Kuśnierz
{youtube}Z5niH71OuQw{/youtube}

Na cmentarzu w Stryju Adam Kwiatkowski złożył wieńce i zapalił znicze pod pomnikiem Legionistów, a w Borysławiu złożył kwiaty pod pomnikiem pomordowanych Polaków – ofiar NKWD.

Skromna siedziba Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego „Zgoda” w Borysławiu, które w tym roku obchodzi swoje 25-lecie, była za ciasna podczas spotkania z zacnym gościem z Warszawy. Wystąpili dzieci i dorośli. Nie zabrakło też wesołych polskich piosenek właśnie borysławskich. W Drohobyczu Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP zagościł w siedzibie Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie oraz złożył wizytę do greckokatolickiego Caritasu, gdzie w rozmowach uczestniczył też burmistrz Drohobycza Taras Kuczma. Adam Kwiatkowski wstąpił też do kościoła św. Bartłomieja i zwiedził zabytkową dzwonnicę oraz złożył kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II.

W spotkaniach w Stryju, Borysławiu i Drohobyczu uczestniczyli konsul RP we Lwowie Rafał Kocot oraz proboszczowie parafii rzymskokatolickich.

– Takich akcji w ciągu roku jest kilka – zaznaczył Adam Kwiatkowski. – Są one bardzo ważne. O tym świadczą też coroczne spotkania. Pan Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zapraszają do Pałacu Prezydenckiego tych, dzięki którym ta akcja jest możliwa. Tych, którzy przekazują różnego typu wsparcie. Ale też zapraszają tych, do których to wsparcie trafia. I to są zawsze wzruszające spotkania. Takie najbliższe czeka nas już w marcu. Będziemy podsumowywać ubiegłoroczną akcję, ale już zaczęliśmy kolejny rok i czekają na nas kolejne miejsca na mapie nie tylko Ukrainy, bo też Mołdawii, Kazachstanu. Byliśmy na Białorusi. Staramy się docierać tam, gdzie żyją Polacy, i tam, gdzie oni na nas po prostu czekają.

W sobotę, 23 lutego, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski spotka się z Polakami w Łanowicach i w Samborze.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/kwiatkowski_dzienpierwszy{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X