Adam Chłopek odznaczony!

Pisaliśmy  już na tych łamach o uroczystościach państwowych towarzyszących swoistemu, świeckiemu triduum majowemu. Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć nieco szerzej o postaciach odznaczonych 2 maja przez prezydenta RP, a szczególnie – w związku z działem ukraińskim – o jednej z nich. O Adamie Chłopku.

Adam Chłopek, prezes Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie, został 2 maja br. dekorowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jak czytamy w uzasadnieniu, odznaczenie zostało przyznane „za wybitne zasługi w rozwijaniu polskiego systemu oświatowego, za działalność na rzecz polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie”.

Adam Chłopek jest twórcą Polskiej Sobotniej Szkoły im. Św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu. Placówka powstała w 1995 roku i do dzisiaj cieszy się wielkim uznaniem nie tylko w mieście Brunona Schulza, ale również w całym obwodzie lwowskim. Nieco wbrew nazwie szkoła prowadzi zajęcia 6 dni w tygodniu. Uczy się w niej na stałe ok. 400 osób. Wiele z nich, co pokazują statystki, dostaje się na stacjonarne studia w Polsce.

Prezes ZNPU zainicjował również powstanie swoistej centrali nauczania języka polskiego na Ukrainie. Instytucja ta, występująca pod nazwą Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno-Metodycznego Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu prowadzi szeroko zakrojoną działalność oświatową, począwszy od pomocy przy zakładaniu punktów nauczania języka polskiego, poprzez przygotowanie programów nauczania, po szkolenia dla nauczycieli oraz pozyskiwanie pomocy naukowych.

Quibus dictis, w pełni uzasadnione wydają się słowa, które 2 maja na dziedzińcu Belwederu Andrzej Duda, skierował do odznaczonych, w tym do Adama Chłopka: „wręczałem dzisiaj ordery m.in. osobom zasłużonym dla utrzymania polskości i wspierania Polaków na Wschodzie, poza granicami Rzeczpospolitej, tam, gdzie najczęściej znaleźli się wbrew własnej woli. Jeszcze raz chciałem za to z całego serca podziękować”.

Obok Adama Chłopka odznaczeni zostali: Krzyżem Komandorskim – Małgorzata Zajączkowska; Krzyżem Oficerskim – x Leszek Kryża i Stanisław Poźniak; Krzyżem Kawalerskim – Elżbieta Baczewska, Gabriela Baczewska-Pazda oraz Tonia Zinkiewicz. W sumie – 7 osób.

Ustanowiony w 1921 z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego Order Odrodzenia Polski, zwany również Polonia Restituta, to drugie w precedencji, po Orderze Orła Białego, polskie odznaczenie cywilne. Przyznawane jest za „wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju[…]

Źródło: kresy24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X