Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Stanisławowie

Obchody Narodowego Święta 3 Maja i uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Króla. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. Władysław Iwaszczak.

Następnie uczestnicy obchodów z biało-czerwonymi flagami, licznie zgromadzona społeczność polska Stanisławowa, prezesi i przedstawiciele organizacji polskich, oraz goście z Polski udali się pod pomnik Adama Mickiewicza. Dzieci, które uczą się języka polskiego w miejscowych szkołach, i uczęszczają do Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, recytowały wiersze okolicznościowe. Pod pomnikiem wieszcza narodowego złożono wieńce i kwiaty, i odśpiewano uroczyście hymn narodowy Polski.

{youtube}tiTtTiTS-_0{/youtube}

Dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego Maria Osidacz podziękowała obecnym za kontynuowanie pięknej tradycji uroczystości trzeciomajowych.

Zofia Semianów z Towarzystwa Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego wspominała ze wzruszeniem, że kiedyś Polacy nie mogli tu otwarcie się spotykać i manifestować swojej polskości. – Urodziłam się w Stanisławowie w 1934 roku, kiedy tutaj była Polska. Obchody święta 3 Maja są dla mnie za każdym razem ogromnym przeżyciem. Kiedy widzę jak teraz świętujemy – w oczach stają mi łzy. – wyznała pani Zofia.

– Od 1991 roku składamy kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza. W tym roku szczególnie cieszy, że jest dużo dzieci i młodzieży. Jest to bardzo ważne, bo kiedy nas już nie będzie, nasze dzieci będą kontynuować tę sprawę i nie zapomną o tym cudownym dniu Konstytucji 3 Maja, która już liczy 226 lat – zaznaczył Witalij Czaszczin, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń”.

Po południu wszyscy udali się do Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, gdzie w ramach ukraińskiej odsłony międzynarodowego festiwalu muzycznego „Sacrum Non Profanum” odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Wojciech Kilar. Credo” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery i Zdzisława Sowińskiego.

– Ten film, a właściwie postać Wojciecha Kilara, która została uwieczniona na taśmie filmowej, sprawia, że ludzie są wzruszeni, zamyśleni i radośni. Stają się bardziej ubogaceni duchowo. Ci, którzy nie znali kompozytora bliżej, odnaleźli go w jego dziełach. Ci, którzy znali go mniej, mogli dopełnić swoją wiedzę na jego temat – powiedział Zdzisław Sowiński, współautor filmu i bliski przyjaciel Wojciecha Kilara.

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2017/3_maj_stanislawow_tyszczenko{/gallery}

Obchody trzeciomajowe w Stanisławowie zostały uwieńczone koncertem z okazji Święta Narodowego 3 Maja.

W Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej świętowanie zaszczycili swoją obecnością zastępca ambasadora RP w Kijowie Jacek Żur, zastępca konsula generalnego RP we Lwowie Katarzyna Sołek, mer miasta Rusłan Marcinkiw.

– Powrót do miejsc takich jak Lwów i Stanisławów, miejsc, z którymi łączą mnie bardzo silne i osobiste emocje oraz lata pracy, jest bardzo miły, tym bardziej, że wracam tutaj z okazji wyjątkowej – Święto Flagi, Święto Polonii i Polaków za Granicą oraz Konstytucji 3 Maja. To okoliczność wyjątkowa, i jest to dla mnie duże przeżycie, że mogę być w tych dniach z moimi rodakami we Lwowie i Stanisławowie – powiedział Jacek Żur, były konsul RP we Lwowie, a obecnie zastępca ambasadora RP w Kijowie.

W programie koncertu zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Stanisława Moniuszki, a także pieśni patriotyczne, pieśni okresu międzywojennego oraz piosenki lwowskie w wykonaniu Sławomira Wilka, Ewy Mikulskiej, Krzysztofa Machowskiego, Krzysztofa Matuszaka i Andrzeja Mikulskiego.

Na zakończenie wszyscy obecni na sali stanisławowskiej filharmonii zaśpiewali wspólnie z solistami szlagiery Henryka Warsa „Powrócimy jak za dawnych lat” oraz „Tylko we Lwowie”.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2017/3_maj_sta_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X