100-lecie Objawień Fatimskich

100-lecie Objawień Fatimskich

W tym roku przypada 100. rocznica objawień fatimskich. Uroczystość koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej z udziałem metropolity lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego będzie miała miejsce 13 maja br. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach k. Mościsk.

Łącząc się w modlitwie z papieżem Franciszkiem, który w tym czasie odwiedzi sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, módlmy się o pokój dla świata i Ukrainy.

Historia objawień fatimskich
Fatima jest szczególnym miejscem kultu Matki Bożej Różańcowej. W tym portugalskim miasteczku Matka Boska ukazywała się przez 6 miesięcy od 13 maja do 13 października 1917 roku, trójce dzieci, pastuszkom – Franciszkowi (9 lat), Hiacyncie (7 lat) oraz Łucji (10 lat), prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę.

Sanktuarium z bazyliką Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie (Fot. Turismo de Lisboa)

Trzecie objawienie, z 13 lipca 1917 roku – to prorocza wizja nieuniknionej kary, ogromnej katastrofy oraz wielkiego powrotu dusz do Boga. „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Żeby je ratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli się zrobi to, co wam powiem, wielu przed piekłem zostanie uratowanych i nastanie pokój na świecie” – powiedziała Pani Fatimska.

Fatimę trzeba widzieć nie tyle jako zapowiedź apokaliptycznych katastrof, ile jako wielki apel do ludzi o ducha ofiary, o nawrócenie i pokutę, aby spełniła się zapowiedź zwycięstwa Niepokalanego Serca Maryi. „Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła, dobrzy będą męczeni, a Ojciec Święty będzie musiał wiele wycierpieć. Różne narody zginą. Na koniec jednak moje Niepokalane Serce zatriumfuje” – powiedziała Matka Boska Fatimska.

„Jestem Matką Boską Różańcową. Trzeba w dalszym ciągu codziennie odmawiać różaniec. Wojna się skończy i żołnierze powrócą wkrótce do domu” – powiedziała Pani z Fatimy do ponad 70 tys. ludzi 13 października 1917 roku podczas swojego ostatniego, szóstego objawienia.

Franciszek i Hiacynta, zmarli krótko po objawieniach w 1919 i 1920 roku. 13 maja 2000 roku papież Jan Paweł II dokonał ich beatyfikacji. Natomiast s. Łucja zmarła w 2005 roku. Spisała trzy tajemnice fatimskie, które potem zostały ogłoszone. Treść trzeciej tajemnicy fatimskiej, 26 czerwca 2000 roku, ujawnił publicznie Jan Paweł II.

Obecnie trwa kult Matki Boskiej Fatimskiej w nabożeństwach do Jej Niepokalanego Serca w pierwsze soboty miesiąca oraz w rocznice objawień – w tym dniu odprawiane są uroczyste msze św. i procesje.

Święty Jan Paweł II uczył, że współczesny świat znajduje się „na krawędzi czasu”. Może dlatego tak bardzo skupiamy dziś uwagę na orędziu fatimskim, które zostało nam dane przed niemal stu laty. Ono, jak mówił papież Polak, może nam ukazać drogę w bezpieczną przyszłość.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach
Mija 20 lat od czasu, kiedy w 1997 roku skromna krysowicka świątynia została ogłoszona sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Miałem 7 lat i pamiętam jak mama trzymała mnie na rękach, żebym w tłumie ludzi mógł widzieć, co się dzieje przy ołtarzu. Mszy św. przewodniczył wtedy ks. abp Marian Jaworski oraz księża z sąsiednich parafii. Tradycyjnie miała miejsce modlitwa różańcowa oraz procesja z figurą Pani z Fatimy.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach (Fot. Eugeniusz Sało)

Natomiast kult Matki Bożej Fatimskiej, zaczął znacznie wcześniej się szerzyć w Krysowicach i całym rejonie mościckim. Od 1991 roku posługę duszpasterską na terenach powiatu mościskiego zaczął pełnić ks. Andrzej Rams. To jemu zawdzięczamy odbudowę kościoła w Krysowicach. To dzięki jego staraniom została przywieziona figura Matki Bożej z Fatimy, a w 1997 roku powstało sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

– Chciałem, żeby patronką przynajmniej jednej ze świątyń tu, na Wschodzie była Matka Boża Fatimska. Dlaczego? Ponieważ ostatnią moją parafią w Polsce w której pracowałem jako wikariusz było sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. To tam zapaliłem się tym wielkim nabożeństwem do Matki Bożej Fatimskiej. Tam zacząłem interesować się treścią objawień Fatimskich i przekonałem się, że te objawienia w dużej mierze dotyczą tych ziem – wspominał w wywiadzie dla Kuriera Galicyjskiego ks. Andrzej Rams.

– Jakie było moje zdziwienie, że ludzie tutaj nic nie wiedzieli o objawieniach w Fatimie. Ale trudno było się dziwić, przecież w tych strasznych czasach komunistycznych nie wolno było o tym mówić – ze smutkiem wspominał tamte czasy ks. Andrzej.

Odpusty, organizowane każdego 13 dnia miesiąca od maja do października, gromadziły rzesze ludzi z Krysowic oraz sąsiednich miasteczek i wiosek, którzy bardzo często pieszo przemierzali dziesiątki kilometrów, żeby z różańcem w ręku modlić się do Pani z Fatimy.

Figura Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach (Fot. Karolina Baran)

Pamiętam jak obraz Matki Bożej Fatimskiej, przywieziony z Fatimy i pobłogosławiony osobiście przez s. Łucję, pielgrzymował od wioski do wioski, od domu do domu, niezależnie od tego czy rodzina była wyznania rzymskokatolickiego, greckokatolickiego czy prawosławnego.

– Matka Boża w morzu świateł, niesiona w rozmodleniu i śpiewie w różnych językach. Ludzie ze świecami w rękach, szli ulicami, gdzie były udekorowane domy i ołtarze przy ulicach. Wtedy pomyślałem sobie, Matko Boża Fatimska, to jest twoje wspaniałe zwycięstwo. Ty o tej ziemi mówiłaś w czasie swoich objawień w Fatimie. Ty o tym ludzie myślałaś, kiedy objawiałaś się małym fatimskim dzieciom. A dzisiaj jesteś witana przez ten lud jak Matka i Królowa – wspominał, wracając pamięcią do tamtych czasów ks. Andrzej Rams.

Później wiele świadectw uzdrowień i nadzwyczajnych łask, a także próśb i podziękowań zostało zapisanych w księdze nawiedzenia Matki Bożej Fatimskiej. – Nie raz słyszałem: „proszę księdza, ja wyprosiłam u Matki Bożej Fatimskiej łaskę trzeźwości, nawrócenia dla mojego syna, wyprosiłam łaskę pojednania z Bogiem dla mojego męża” i wiele innych takich przykładów – mówił ks. Rams.

Kult Matki Bożej Fatimskiej trwa do dzisiaj. W krysowickim sanktuarium każdej środy odbywa się nowenna do Pani Fatimskiej. Parafianie i goście piszą na kartkach prośby i podziękowania. A przez sześć miesięcy, od 13 maja do 13 października odbywają się nabożeństwa fatimskie.

Papież Franciszek poświęcił koronę, którą 13 maja będzie ukoronowana figura Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach (Fot. rkc.lviv.ua)

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie oraz 20-lecia sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach, parafianie wraz z ks. proboszczem Pawłem Antolakiem zapraszają w sobotę 13 maja 2017 roku o godz. 11:00 do uczestnictwa we mszy św. i koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, której dokona metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Tak jak w trzecim roku I wojny światowej, Najświętsza Panna, trzymając w ręku różaniec, zstąpiła na ziemię, by przekazać orędzie pokoju, tak i teraz bądźmy razem przy Niepokalanym Sercu Maryi, by czynem wypełnić Jej prośbę, modląc się o pokój dla świata i Ukrainy.

Eugeniusz Sało


Zaproszenie

W 100-lecie objawień Fatimskich, w 20-lecie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach, ks. abp Claudio Gugerotti, Nuncjusz Apostolski w Ukrainie i ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, nałożą koronę na łaskami słynącą figurę Matki Bożej Fatimskiej w sanktuarium w Krysowicach.

Uroczystość odbędzie się 13 maja 2017 roku w sanktuarium w Krysowicach. O godz. 10:00 wyruszy procesja fatimska od granicy z Mościskami, o godz. 11:00 będzie celebrowana Msza św. i koronacja. Następnie odbędzie się procesjonalne przeniesienie figury Matki Bożej do sanktuarium.

Bardzo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w uroczystościach i do wspólnej modlitwy o pokój dla świata i Ukrainy.

ks. Paweł Antolak wraz z parafianami

Czytaj także: Komunikat Metropolity Lwowskiego abp Mieczysława Mokrzyckiego z okazji Koronacji Figury MB Fatimskiej w Sanktuarium w Krysowicach

Papież Franciszek modli się o pokój na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X