9. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada koncertem „Niepodległa – Klasycznie z Paderewskim” rozpoczęła się dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”.

W związku z pandemią koncert w Lwowskiej Filharmonii odbywał się z ograniczoną liczbą osób oraz wirtualnie. Kolejne wydarzenia tegorocznego festiwalu były prezentowane również dzięki wirtualnej prezentacji. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie, realizowane przez Polsko-Ukraińską Fundację im. Ignacego Jana Paderewskiego, które poświęcone jest pamięci wielkiego artysty, polityka i patrioty. Podstawą idei powstania festiwalu była promocja wybitnych kompozytorów polskich za granicą, a także stworzenie na mapie kulturalnej wymiany artystycznej między muzykami i artystami z Polski i Ukrainy.

W związku z przypadającą 6 listopada 160. rocznicą urodzin Ignacego Jana Paderewskiego – patrona festiwalu – odbyło się wydarzenie, poprzedzające otwarcie tegorocznego wydarzenia. Był to niezwykły wirtualny koncert młodych muzyków z jego rodzinnej ziemi – z Winnicy, a także ze Lwowa i Chicago, który połączył się we wspólnym programie muzycznym „Mistrzowi na urodziny”. Uczestnicy koncertu zostali odznaczeni Nagrodami Specjalnymi Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. I.J. Paderewskiego w ramach I Ogólnoukraińskiego Instrumentalnego Konkursu.

12 listopada odbyła się wirtualna prezentacja opery „Manru” Paderewskiego. Jest to autorski projekt Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. I.J. Paderewskiego.

– Ten rok był wyjątkowy, dlatego że zbiega się wiele rocznic, bardzo ważnych: 102. rocznica uzyskania niepodległości przez Polskę, 160. rocznica urodzin Ignacego Paderewskiego, 120-lecie otwarcia gmachu Opery Lwowskiej, ówczesnego Teatru Miejskiego. Jest to bardzo ważna data, ponieważ podczas uroczystego otwarcia teatru był obecny Ignacy Jan Paderewski. I to zapewne wtedy w rozmowie z ówczesnym dyrektorem Tadeuszem Pawlikowskim powstała idea zaprezentowania w pierwszym sezonie opery „Manru”, co się stało zresztą w czerwcu 1901 roku. Jeszcze bardzo ważna rocznica dla nas, Polaków, ale i dla wszystkich chrześcijan, to rocznica 100-lecia urodzin Jana Pawła II. Te wszystkie rocznice chcieliśmy uczcić podczas festiwalu – powiedział Adam Bala, prezes fundacji.

15 listopada w katedrze lwowskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się program słowno-muzyczny składający się z utworów związanych z postacią św. Jana Pawła II, jego poezją, ulubionymi utworami muzycznymi, uzupełniony muzyką klasyczną i współczesną, m.in. Mikołaja Zieleńskiego, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego. W koncercie wziął udział Maciej Komandera – jeden z czołowych solistów Opery Śląskiej w Bytomiu, którego piękny głos tenorowy rozbrzmiewa na deskach teatrów w kraju i za granicą. W wydarzeniu wziął udział kameralny chór „Gloria”. Na fortepianie grała Mariana Humecka, na skrzypcach Mykoła Hawiuk. Koncert prowadził Zbigniew Chrzanowski, dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

Znakomita pianistka Mariana Humecka, dyrektor artystyczny festiwalu w rozmowie z Kurierem Galicyjskim wspominała: – Kiedy tworzyliśmy festiwal zainspirowała nas sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego. Mistrz niejednokrotnie przyjeżdżał do naszego miasta, z czego jesteśmy bardzo dumni. Postanowiliśmy, że takim wspólnym miejscem do połączenia muzyków i dla odtworzenia muzyki Paderewskiego i innych kompozytorów może służyć Lwów – miasto z głębokimi tradycjami muzycznymi. I udało się zorganizować dziewięć lat temu festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”. Nasz festiwal od tego czasu gościł bardzo znanych, wybitnych muzyków po obu stronach granicy – i Polski, i Ukrainy. Wspomnę, oczywiście, o Krzysztofie Pendereckim, Myrosławie Skoryku, o jazzowych gwiazdach takich jak Leszek Możdżer, Anna Jopek, Andrzej Bauer. Od samego początku z nami był maestro Jerzy Maksymiuk, który jest wielkim pasjonatem muzyki wielkiego kompozytora. Udało nam się również dotrzeć do Ameryki, czyli do drugiego domu Ignacego Jana Paderewskiego – dodała Mariana Humecka.

{youtube}VF9OomCd5HU{/youtube}

Ignacy Jan Paderewski – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk urodził się 6 listopada 1860 roku we wsi Kuryłówka na Podolu. Będąc znanym pianistą, koncertował po świecie, przyjeżdżał też kilka razy do Lwowa – w latach 1887 i 1889. Ignacy Paderewski napisał jedyną operę „Manru”, która została po raz pierwszy wystawiona 29 maja 1901 roku w Dreźnie, a polska premiera opery odbyła się kilka dni później, 8 czerwca 1901 r., właśnie we Lwowie, na scenie Teatru Wielkiego. W roli Manru wystąpił wówczas gościnnie słynny tenor Aleksander Bandrowski, a partię Ulany zaśpiewała lwowska artystka Helena Zboińska-Ruszkowska. Spektakl został wyreżyserowany przez Tadeusza Pawlikowskiego, ówczesnego dyrektora teatru. Podobnie jak w Dreźnie odniósł wielki sukces. W 1902 roku Ignacy Paderewski, po licznych wyjazdach z koncertami po całym świecie, znów przyjechał do Lwowa. Tym razem wystąpił z trzema recitalami w teatrze Skarbka i był wspaniale przyjęty przez publiczność lwowską.

W 1910 roku we Lwowie bardzo uroczyście obchodzono 100-lecie urodzin Fryderyka Chopina. Ignacy Paderewski specjalnie na kilka dni przyjechał wtedy do Lwowa na I Zjazd Muzyków Polskich i Festiwal Muzyki Polskiej. We Lwowie została wówczas wykonana po raz pierwszy na ziemiach polskich jego Symfonia h-moll op. 24. Kolejny przyjazd kompozytora miał miejsce w 1912 roku, kiedy Ignacy Paderewski otrzymał tytuł honoris causa na Uniwersytecie Lwowskim. Natomiast Rada Miejska Lwowa uhonorowała wybitnego pianistę dyplomem Honorowego Obywatela Miasta Lwowa. Ignacy Paderewski był wielkim patriotą. W 1913 roku odbyło się kilka koncertów Mistrza, a większą część wynagrodzenia kompozytor przeznaczył na cele charytatywne.

Dalszą część życia Ignacy Paderewski poświęcił polityce oraz ruchowi niepodległościowemu. Od 16 stycznia 1919 roku był premierem II RP, pełniąc również funkcję ministra spraw zagranicznych. Zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku, pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington w stanie Wirginia w USA. W 1992 r. trumnę z jego prochami sprowadzono do Polski. Spoczął w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Anna Gordijewska
Fot. Aleksander Kuśnierz
{gallery}gallery/2020/9_Odkrywamy_Paderewskiego{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X