Dyskusja panelowa „Lwów 1920 – 1939” fot. Wojciech Jankowski

Dyskusja panelowa „Lwów 1920 – 1939”

W Warszawie odbyła się dyskusja panelowa „Zwycięstwo i klęska. Lwów 1920 – 1939”. Pandemia pokrzyżowała plany przeprowadzenia konferencji we Lwowie, ale gościnne progi Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przyjęły organizatorów.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Fundacja Joachima Lelewela, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Kurier Galicyjski. Inicjatorami konferencji byli śp. Mirosław Rowicki, założyciel Kuriera Galicyjskiego, i Piotr Kościński, prezes Fundacji Joachima Lelewela. Intensyfikacja pandemii nie pozwoliła przeprowadzić konferencji we Lwowie. Ukraińscy paneliści uczestniczyli za pośrednictwem komunikatorów internetowych, a wydarzenie w Warszawie było ze względów bezpieczeństwa ograniczone do dyskusji, by nie przekroczyć dopuszczalnej liczby osób w sali konferencyjnej.

Zebranych przywitał Mikołaj Falkowski, prezes FPPnW, który zaznaczył, że spotkanie jest poświęcone pamięci Mirosława Rowickiego, który już nie zdążył uczestniczyć w konferencji, której był inicjatorem. Dyrektor muzeum Piotr Dmitrowicz wspomniał, że Kurier Galicyjski przed laty reklamował jego audycję historyczną w Radiu Wnet i zachował dobre wspomnienia i wdzięczność w sercu za to Mirosławowi Rowickiemu.

Polskie środowisko naukowe reprezentowali prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Nauk Politycznych PAN, prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i prof. Wojciech Włodarkiewicz z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ukrainę reprezentowali za pośrednictwem komunikatorów internetowych prof. Bohdan Hud’ z Uniwersytetu Iwana Franki we Lwowie i dr Andrij Rukkas z Uniwersytetu Szewczenki w Kijowie. Debatę poprowadził prezes Fundacji Lelewela Piotr Kosciński.

Spotkanie zamknął wspólny wyjazd na Cmentarz Bródnowski, gdzie Jerzy Wójcicki, prezes Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, i Wojciech Jankowski, redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego, złożyli wieniec na grobie Mirosława Rowickiego. Nad grobem założyciela Kuriera Galicyjskiego pomodlili się ponadto Piotr Kościński, Mikołaj Falkowski, pracownicy fundacji, Rajmund Klonowski, Walenty Wojniłło i Justyna Lewandowska z Wilna.

Albert Iwański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X