353. urodziny Stanisławowa

353. urodziny miasta obchodził Stanisławowów obecnie Iwano-Frankiwsk.

Mer miasta Wiktor Anuszkiewiczus poczęstował mieszkańców i gości miasta 3-metrowym tortem urodzinowym. 9 i 10 maja w mieście oprócz tradycyjnych imprez takich jak „Festiwal Sztuki Kowalskiej” czy „Wernisaż Przykarpacki”, odbyło się również spotkanie „Forum miast partnerskich – efektywne zarządzanie”.

– Miasto Iwano-Frankiwsk osiągnęło bardzo wiele. Jestem przekonany, że dalej będzie się rozwijało, bo jesteśmy pracowici i kochamy nasze miasto. Przykro, że to święto ma smak wojny, ale mam nadzieję, że następne urodziny miasta będziemy obchodzić pod spokojnym niebem – powiedział mer miasta Wiktor Anuszkiewiczus.

„Miasto bardzo się zmieniło. Jest europejskie, czyste. Mówią o tym nie tylko mieszkańcy, ale też turyści i goście zaznaczają, że miasto należy do najpiękniejszych na Ukrainie” – mówi Halina, mieszkanka Stanisławowa. „Widzimy ogromne zmiany. Urodziliśmy się jeszcze w Związku Radzieckim, ale dziś widać, że zmierzamy w stronę Europy” – dodaje jej koleżanka Luba.

„Mamy dziś piękną pogodę, wszyscy są w dobrym humorze, bawią się. Obejrzałam „Święto kowalstwa” i „Wernisaż Przykarpacki” i jestem bardzo zadowolona z imprez” – opowiada Wira, mieszkanka Stanisławowa.

„Podoba mi się Stanisławów, jego historia, architektura, uliczki. A dzień miasta jest pięknym świętem, bo ludzie mają okazję do spotkania i zabawy” – dodaje Maria Szilak, uczennica szkoły nr 3 z polskim i rosyjskim językiem nauczania.

Stanisławów został założony 7 maja 1662 roku przez polskiego hetmana Andrzeja Potockiego, który nadał mu nazwę Stanisławów na cześć swego ojca Stanisława Rewery Potockiego. W 1962 roku podczas obchodów 300-lecia miasta, władze sowieckie zamieniły nazwę Stanisławów na Iwano-Frankiwsk. Jednakże stara nazwa Stanisławów funkcjonuje po dzień dzisiejszy wśród starszych mieszkańców, a także w polskich środowiskach.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 9 (229) 15-28 maja 2015

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X