Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja we Lwowie fot. Andrzej Borysewicz

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja we Lwowie

We Lwowie odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Korony Polskiej oraz Konstytucji 3 Maja.

Lwowskie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza, po czym w katedrze lwowskiej odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.

Polacy ze Lwowa, przedstawiciele polskich towarzystw, organizacji i szkół, polscy dyplomaci i pracownicy konsulatu na czele z konsulem generalnym Elizą Dzwonkiewicz, żołnierze polskiej grupy zadaniowej stacjonujący na poligonie w Jaworowie złożyli wieńce pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

– Stoimy pod pomnikiem naszego wieszcza, składamy biało-czerwone kwiaty, nosimy kotyliony, bo mamy taką wewnętrzną potrzebę, bo chcemy służyć Ojczyźnie i szukamy różnych dróg do tego jak to robić. Z tej okazji chcę nam wszystkim życzyć jedności, żebyśmy umieli myśleć o tym, co jest dobre nie tylko dla nas osobiście, ale dla naszej wspólnoty narodowej. Żebyśmy potrafili różnić się pięknie. Aby to, że patrzymy na różne sprawy w inny sposób, nie było przeszkodą do tego abyśmy się szanowali, rozmawiali ze sobą i wzajemnie uczyli się od siebie – powiedziała konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

Ewelina Hrycaj-Małanicz podkreśliła, że jeszcze trzydzieści lat temu lwowscy Polacy nie mogli tak uroczyście i oficjalnie świętować, a dzisiaj jest to możliwe. „To dla nas wielka radość, wielkie szczęście i wielka duma, że możemy tak świętować i przekazać to naszym dzieciom i wnukom” – powiedziała prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskich we Lwowie.

Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, dodał, że pierwsze dni maja są świętem wszystkich Polaków. „Działamy tak, żeby Ojczyzna nie wstydziła się tego, że tutaj pozostaliśmy. Robimy wszystko, aby polskość była tutaj naprawdę na wysokim poziomie” – podkreślił.

Następnie w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a także Konstytucji 3 Maja. Mszy świętej przewodniczył biskup Edward Kawa. Homilię wygłosił o. Sławomir Zieliński OFM Conv., dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Lwowskiej, który nawiązał do ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej.

Z okazji świąt majowych Konsulat Generalny RP we Lwowie zorganizował również konkurs muzyczny „VIVAT KONSTYTUCJA! VIVAT 3 MAJ!”. Każdy chętny mógł zaśpiewać, nagrać i wysłać pieśń patriotyczną związaną ze Świętem Konstytucji 3 Maja.

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przy pomniku Jana Kilińskiego w Parku Stryjskim odczytano fragmenty Konstytucji z 1791 roku.

Eugeniusz Sało

fot. Andrzej Borysewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X