Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Ukrainy fot. prezydent.pl

Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Ukrainy

Po zakończeniu uroczystości z okazji Święta Narodowego w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Prezydent Andrzej Duda spotkał się na Zamku Królewskim z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. O tym podaje Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

– Omówiliśmy najważniejsze kwestie bieżące, przede wszystkim związane z bezpieczeństwem Ukrainy, z sytuacją na wschodzie Ukrainy, z problemem okupowanego w tej chwili przez Rosjan Krymu, okupowanego okręgu donieckiego, ługańskiego, obecności i liczebności rosyjskich oddziałów wojskowych relokowanych tam z różnych części Rosji – relacjonował Prezydent Andrzej Duda.

Zapowiedział, że sytuacją na Ukrainie i przy ukraińskich granicach zajmie się już w przyszłym tygodniu Bukaresztańska Dziewiątka, a w połowie czerwca szczyt NATO w Brukseli. – To po pierwsze kwestia bezpieczeństwa Ukrainy, a związku z tym całej Europy Środkowej, a po drugie kwestia wskazania Ukrainie w sposób sformalizowany drogi, którą powinna zmierzać do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. To jest teraz sprawą fundamentalną i my oraz nasi przyjaciele w naszej części Europy w tym Ukrainę wspieramy – zapewnił Andrzej Duda.

– Chciałbym podziękować Polsce, w szczególności Panu Prezydentowi za wspieranie Ukrainy na jej drodze do struktur europejskich i euroatlantyckich. Także dziękujemy Polsce za twarde stanowisko dotyczące integralności terytorialnej Ukrainy, jak również tego, że Polska jasno opowiada się za nieuznawaniem aneksji Krymu przez Rosję – powiedział Wołodymyr Zelenski.

Prezydent Ukrainy zaprosił Andrzeja Dudę na sierpniowe obchody 30. rocznicy Niepodległości Ukrainy.

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja podczas uroczystości na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy podpisali wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 roku. Po głównych uroczystościach, prezydenci wzięli udział w debacie o przyszłości polityki europejskiej.

Źródło: prezydent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X