28 Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

W dniach 28-29 września w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) oraz Kołomyi odbyła się 28 Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka – „Poeci jak ptaki: 100 wierszy na 100-lecie”.

Festiwal łączy poetów, muzyków, malarzy z różnych państw świata. Od wielu lat jego głównym inicjatorem i organizatorem jest poeta, Kawaler Orderu Uśmiechu Andrzej Grabowski.

{youtube}PXZ2kX4wsMA{/youtube}

Głównym celem festiwalu jest dotarcie z żywym słowem do miłośników poezji, mieszkających w małych miejscowościach w Polsce i na Ukrainie, i zapoznanie ich z autorami tych wierszy.

– Dwudziesta ósma Jesień Literacka – to wydarzenie szczególne z uwagi na to, że odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to wydarzenie, które pokazuje nam to, że żywe polskie słowo jest słuchane z zaciekawieniem w Iwano-Frankiwsku. Ciesze się, że to wydarzenie rozpoczęło się w murach Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, instytucji niesłychanie ważnej. Na szczeblu miasta Centrum jest stałym punktem prezentacji kultury polskiej, wymiany pomiędzy Polakami i Ukraińcami oraz innymi narodowościami. Miejscem, gdzie odbywa się nieustanna wymiana myśli, idei, pomysłów – powiedział konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku już po raz trzeci jest partnerem festiwalu.

– Cieszę się, że to 28 lat odbywające się wydarzenie po raz trzeci mogło odbyć się tutaj w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) i zgromadzić tak wiele poetów. Są z nami poeci, nie tylko z Polski i Ukrainy, ale również z Węgier, Rosji, Wietnamu. Dla naszej publiczności, która licznie zebrała się na koncerty jesieni literackiej było ogromnym przeżyciem zobaczyć Wietnamczyka, który biegle mówi po polsku, deklamuje swoje wiersze czy też jest tłumaczem tekstów największych polskich wieszczów – Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza – zaznaczyła Maria Osidacz, dyrektor Centrum.

W październiku Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka zawita do Polski.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2018/28_galicyjska_jesien_literacka_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X