25 lat dyplomacji polskiej we Lwowie

25 lat dyplomacji polskiej we Lwowie

Działalności polskiej dyplomacji we Lwowie był poświecony cykl imprez, które odbyły się w dniach 1 i 2 grudnia br. Na spotkanie „klubu lwowskich konsuli” przyjechało wielu dyplomatów, którzy pracowali we Lwowie w poprzednim okresie: pierwszy dyplomata RP Włodzimierz Woskowski, konsulowie Wincenty Dębicki, Andrzej Krętowski i inni. Obrady, na które licznie przybyli mieszkańcy Lwowa, odbywały się w sali Biblioteki AN Ukrainy im. Wasyla Stefanyka.

W poszczególnych prelekcjach autorzy przedstawiali początki działalności placówki – konsul Woskowski i historyk Agnieszka Sawicz, znaczenie palcówki i jej miejsce w rozwoju stosunków międzynarodowych – rektor Iwano-Frankowskiego Uniwersytetu prof. Igor Cependa.

 

W prezentacji multimedialnej przedstawiono historię dyplomacji europejskiej – dr. Myrosława Diaduk, Boblioteka Stefanyka. Przedstawiono również dokumenty dyplomatyczne ze zbiorów tejże biblioteki.

Kolejna część obrad poświęcona była refleksjom związanym z działalnością dyplomatyczną we Lwowie konsuli Andrzeja Krętowskiego i Wincentago Dębickiego. O współpracy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie z Federacją Organizacji Polskich na Ukrainie opowiedziała prezes organizacji Emilia Chmielowa, a o współpracy z Kościołem katolickim – ks. dr Michał Bajcar.

Po godzinach wytężonych obrad, na uczestników konferencji czekał program bardziej rozrywkowy – Polski Teatr Ludowy przygotował sztuke „Serenada” Sławomira Mrożka. Witając przybyłych na spektakl gości, reżyser Teatru Zbigniew Chrzanowski podkreślił bardzo dobre stosunki, które ułożyły się pomiędzy Teatrem a placówką dyplomatyczną od pierwszych chwil jej istnienia i serdecznie powitał znajomych dyplomatów, obecnych na sali. Kilkadziesiąt minut dobrej zabawy przy oglądaniu spektaklu rozładowały całodzienne zmęczenie.

Po przedstawieniu konsul generalny RP we Lwowie ambasador Jarosław Drozd podziękował za te chwile relaksu i wręczył pamiątkowe medale, wybite specjalnie z okazji jubileuszu lwowskiego konsulatu, reżyserowi Zbigniewowi Chrzanowskiemu oraz aktorce Teatru i jednej z najdłużej pracujących w konsulacie osób – Jadwidze Pechaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X