Zwycięstwo już na pierwszym występie z archiwum autora

Zwycięstwo już na pierwszym występie

W niedzielę 29 października” w pięknym zabytkowym mieście Podkarpacia Łańcut odbył się Drugi Międzynarodowy Festiwal ukraińsko-polski „Złota jesień kultur.” Uczestniczą w nim zespoły taneczne, zespoły pieśni i tańca szkół z Polski i Ukrainy, działające społecznie przy Domach Kultury miejscowych gmin, propagując kulturę ludową naszych narodów.

Tym razem dzięki zespołowi „Oksamyt” z pogranicznej Rawy Ruskiej zostały zaproszone zaprzyjaźnione ze sobą dwa zespoły z gminy Werbiąż Niżni spod Kołomyi iwanofrankiwskiego obwodu. Amatorów kultury ludowej już drugą swoją kadencję wspiera szef gminy Werbiąż Niżny Jarosław Miakuszczak.

Zespołem tanecznym „Homin Karpat” przy miejscowym Domu Kultury od jedenastu lat kieruje utalentowana choreograf Mariana Maruk. Najwięcej w nim dzieci z liceum. Wszystkie, a ich jest ponad sto, łączy zamiłowanie do ludowego tańca ukraińskiego i pieśni ludowych. Bez ich występów nie odbywa się żaden koncert. Dobrze wyczuwają muzykę, rytmy, choreograficzne projekty swojej kierowniczki. Z pozytywnym nastawieniem i odpowiedzialnie podchodzą do ćwiczeń przed koncertem.

Dzieci były zachwycone zaproszeniem i cieszyły się, że będą przedstawiać za granicą swoją gminę, obwód i kraj. Wierzyły w swoje możliwości, ale takiego sukcesu się nie spodziewały.

– Kiedy zostały ogłoszone wyniki – opowiadała Mariana – dzieci były ogromnie wzruszone. Uczestnicząc po raz pierwszy w festiwalu zdobyły pierwsze miejsce! To dla nich radość na całe życie. Burmistrz Łańcuta Rafał Kumek osobiście złożył uczestnikom gratulacje. Wracając do domu dzieci wystąpiły w Rawie Ruskiej, gdzie też dostały gromkie brawa. Kibicowała im Oksana Wiszka, która pomogła im w podróży do Łańcuta.

Kołomyjska telewizja „NTK” poświęciła temu wydarzeniu swój reportaż.

Roman Worona

Tekst ukazał się w nr 21 (433), 17 – 29 listopada 2023

X