Zwiedzanie bez przewodnika

Teraz wycieczki z Polski będą mogły zwiedzać Iwano-Frankiwsk (dawn. Stanisławów) nawet bez przewodnika. Stało się to możliwe dzięki realizacji programu „Audioprzewodnik” (Аудiогiд), który został opracowany przez nauczycieli i uczniów gimnazjum nr 2.

Projekt zrealizowano w ramach ogólnoukraińskiego projektu „Plany działań: poprzez socjalne projekty uczniowskie – do aktywności społecznej” – wyjaśnia czytelnikom Kuriera Galicyjskiego Oksana Sawczuk, sekretarz Rady Miejskiej. – Bardzo nam miło, że uczniowie sami zwrócili się do nas z taką inicjatywą. Naturalnie, że poparliśmy ich.

Jak twierdzi 17-letni Bohdan Ficak, konstruktor i autor projektu – „audioprzewodnik” jest płytką z obwodem drukowanym z elementami elektronicznymi. Całość jest umieszczona w hermetycznym przeciwwłamaniowym pojemniku i przytwierdzona śrubami do ściany. Na płytce nagrane są pliki dźwiękowe po ukraińsku, polsku, angielsku i niemiecku. Aby wybrać język informacji należy na tabliczce po lewej stronie dotknąć kółka z odpowiednimi barwami narodowymi. Przez dwie minuty można wysłuchać opowieści o danym obiekcie czy budowli: kto jest jej autorem, jakie losy przechodziła i jej znaczenie dla miasta.

Pierwsze tego rodzaju urządzenie wmontowano na ratuszu, a za kilka tygodni podobni „przewodnicy” staną w kolejnych 10 punktach miasta, m.in. na katedrze greckokatolickiej (dawn. kościele jezuitów), na bramie pałacu Potockich, muzeum Niebiańskiej Sotni, na dworcu kolejowym. Urządzenie jest bardzo energooszczędne – spożywa jedynie 3,6 kW na miesiąc.

Projekt został zrealizowany przez 15 uczniów, którzy opracowywali teksty plików i nagrywali je w różnych językach. Kolejnych czterech chłopaków z miejskiego ośrodka elektroniki „Arduino” montowało płytki.

Ta nowość będzie odpowiednia dla tych z gości, którzy są w Iwano-Frankiwsku krótko i nie mają możliwości zwiedzania miasta ze zorganizowaną wycieczką.

– Czy nie będzie to konkurencją dla przewodników wycieczek? – pytam panią Sawczuk.

– Chyba nie, bo przedstawia jedynie krótką informację, a osoby zainteresowane chcą posłuchać więcej faktów z historii naszego miasta. Zawsze mogą zwrócić się do ludzi specjalnie do tego przygotowanych – wyjaśnia sekretarz Rady Miejskiej.

Sabina Różycka

Fot. Sabina Różycka
{gallery}gallery/2019/audiopszewodnik{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X