Podczas Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu 6 kwietnia 2017 roku przegłosowano zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy. Decyzja została podjęta większością głosów parlamentarzystów: 521 – „za”, 75 – „przeciw” i 36 – powstrzymało się od głosu. Ustawa wejdzie w życie w 20 dni po jej oficjalnym opublikowaniu.
Debaty w tej sprawie trwały do późnych godzin wieczornych dnia poprzedniego. Parlamentarzyści uznali, ze Ukraina wypełniła wszystkie warunki i możliwe jest dla jej obywateli wolne podróżowanie po Europie. Te udogodnienia dotyczą następujących warunków:
– posiadanie paszportu tzw. „biometrycznego”;
– możliwość wyjazdów w celach biznesowych, turystycznych i odwiedzin rodzinnych;
– okres pobytu w strefie Schengen – 90 dni w ciągu 180 dni kalendarzowych.
Jednocześnie należy podkreślić, że dana ustawa NIE zezwala na swobodne podejmowanie pracy przez obywateli Ukrainy w państwach strefy Schengen. Prawo do ruchu bezwizowego może zostać zawieszone zarówno przez wszystkie państwa UE razem, jak i przez niektóre osobno, jeżeli uznają, że zagraża ono ich gospodarce lub bezpieczeństwu.
Wśród europejskich parlamentarzystów nikt nie wątpił, że głosowanie zakończy się pomyślnie dla Ukrainy. Tradycyjnie już politycy ze skrajnej prawicy i lewicy występowali przeciwko tej decyzji. W swych wypowiedziach podkreślali wysoki poziom korupcji, brak kultury politycznej, stałe skandale polityczne. Jednak ich głosów nie starczyło do zablokowania decyzji.
Źródło: tsn.ua