Zmienić miasto (Fot. Leon Tyszczenko)

Zmienić miasto

Hackathon „Moje europejskie miasto” zorganizowało Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Hackathon – spotkanie programistów na wspólnym programowaniu komputerowym – posłużył jako wzór. W tym przypadku formułę hackathonu użyto jako platformę tworzenia projektów, które w przyszłości mają przyczynić się do sprawniejszego rozwoju miasta.

Udział w projekcie wzięło ponad 40 osób, wśród nich działacze społeczni, aktywiści i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Na spotkaniu uczestników podzielono na grupy i rozsadzono tematycznie przy stolikach. Pod opieką moderatorów młodzież pracowała nad samodzielnie wybraną tematyka, kreując pomysły na wprowadzenie zmian w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

W ciągu dnia udało się stworzyć 6 projektów nadających się do wdrożenia mieście: „Nowy standard” – rekonstrukcja skweru, stworzenie pierwszego na Ukrainie parku kieszonkowego na ul. Krywa Lypa i Hetmana Mazepy; „Efektywność energetyczna miasta” – półprzewodniki krzemowe nowej generacji; „Centrum szkoleniowe efektywności osobistej”; „Next generation” – stworzenie kanału społecznościowego na YouTube; „ArtEfekt” – stworzenie w mieście platformy kulturalno-artystycznej; „Miasto równych możliwości”.

Po zakończeniu pracy i prezentacji projektów uczestnicy wybrali najlepszy projekt, który otrzyma wsparcie przy realizacji. Zwycięzcą hackathonu został projekt „Miasto równych możliwości”. Projekt zakłada stworzenie w mieście warunków do poruszania się osób niepełnosprawnych lub mających ograniczoną mobilność (osoby na wózkach inwalidzkich, chodzący o laskach, osoby z wózkami dziecięcymi, bagażem, rowerzyści).

„Ludzie jadą i zostają tam gdzie czują się dobrze i wygodnie. Dla Iwano-Frankiwska (d.Stanisławowa) taki konkurs projektów jest dowodem na to że miejscowa młodzież jest gotowa i zainteresowana w rozwiązaniu problemów miasta w którym mieszka, rozwija się i buduje przyszłość„ – mówi Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE.

(Fot. Leon Tyszczenko)

O polskich doświadczeniach po wstąpieniu do Unii Europejskiej opowiadała Sylwia Andujar-Piechowska attache konsularny, wydziału współpracy z Polakami na Ukrainie, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie: „W momencie wstąpienia do UE Polakom ciężko było uświadomić, że zmieniać się powinny nie tylko miasta, ale i ludzie. Obywatele powinni wykazywać inicjatywę i pokazywać chęć zmiany i poprawy miejsca, w którym mieszkają”.

Organizatorzy mają nadzieję że wszystkie projekty przy odpowiednim wsparciu i dopracowaniu zostaną zrealizowane, a hackathon stanie się stałym wydarzeniem w kalendarzu miasta.

Projekt zorganizowany przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego oraz Młodzieżową Radę Iwano-Frankiwska, przy wsparciu Komitetu Rady miasta Iwano-Frankiwska.

Źródło: CKPiDE

{youtube}xHOgXURW7dc{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X