Zbliża się 5. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie! fot. Eugeniusz Sało / Nowy Kurier Galicyjski

Zbliża się 5. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie!

Konsulat Generalny zorganizował konferencję poświęconą tegorocznej edycji Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich. W tym roku Lwowianie obejrzą 21 filmów i wezmą udział w dziewięciu wydarzeniach towarzyszących. Przegląd zakończy wielki bal w stylu retro.

W środę, 5 października w Kinopałacu został zaprezentowany program 5. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Lwowskie święto polskiego kina stało się już tradycją na jesiennej mapie kulturalnej miasta. Od pierwszej edycji w ramach przeglądu zaprezentowano 116 filmów i 51 wydarzeń towarzyszących. Polskie filmy od początku imprezy obejrzało niemalże 38 tysięcy widzów.

Zebranych przywitała Barbara Pacan, pomysłodawczyni przeglądu polskiego kina i moderator konferencji. Dmytro Możarowski, dyrektor sieci Kinopałac Lwów, powiedział, że Lwów jest miastem festiwali, a za sprawą Przeglądu jest również miastem kojarzonym z tym ważnym wydarzeniem. Dyrektor podkreślił, że cena biletów nie będzie wygórowana: 20 hrywien za dzienne seanse i 40 za pokazy nocne. Katarzyna Sołek, zastępca konsula generalnego, zaznaczyła, że w tym roku poza najnowszymi filmami, będziemy mieli okazje obejrzeć retrospektywę filmów Jerzego Kieślowskiego. Rok 2016 został ogłoszony w Polsce rokiem Kieślowskiego z okazji 20 rocznicy śmierci wybitnego twórcy. Konsul Marian Orlikowski zaznaczył, że w dobie Internetu, gdy można filmy oglądać nie wychodząc z domu, Przegląd Najnowszych Filmów Polskich to prawdziwe „święto kina, święto widza i święto polskiej produkcji”. W spotkaniu uczestniczył ponadto Orest Błażyjewski, dyrektor firmy Technika dla Biznesu, jak podkreślono, bez jego udziału to wydarzenie nie miałoby szansy zaistnieć.

Barbara Pacan zwróciła zebranym uwagę, na to, że ponad dziesięć lat temu w Polsce powołano Polski Instytut Sztuki Filmowej, który aktywnie pomaga w tworzeniu filmów. Dodała, że w Polsce wiele filmów powstaje w koprodukcji, a także ponad dziesięć tytułów jest realizowanych przez producentów z innych państw, takich jak Izrael, Stany Zjednoczone, czy Niemcy.

W ramach 5. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w gmachu Kinopałacu jest prezentowana wystawa „Filmowy Lwów Prasowy” autorstwa Beaty Kost, która pokazuje historię kina we Lwowie od pierwszej projekcji, aż po koniec dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto odbędą się gra terenowa „Co pisze Gabriela?”, której bohaterką będzie Gabriela Zapolska, spotkanie z aktorem Marianem Dziędzielem, połączone z projekcją filmu „Moje córki krowy”, spotkanie z Waldemarem Krzystkiem, reżyserem i scenarzystą (w ramach Spotkań Ossolińskich), recital Ewy Błaszczyk, wystawa poświęcona rodzinie Ulmów – polskiej rodzinie zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Tradycyjnie odbędą się Lekcje historii w kinie prowadzone przez pracowników warszawskiego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. I najważniejsze… projekcje 21 głośnych polskich filmów, m.in. „Anatomia zła”, „Demon”, „Karbala” i „Letnie przesilenie”.

Przegląd rozpocznie się pokazem filmu w reżyserii Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” 7 października w Kinopałacu i potrwa do 16 października. Pokazy będą odbywać się w Kinopałacu i w kinie Kopernik. Organizatorem wszystkich Przeglądów Najnowszych Filmów Polskich jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X