Zamek w Pomorzanach. Historia odrodzenia. Fot. archiwum organizatorów akcji

Zamek w Pomorzanach. Historia odrodzenia.

Pomysł akcji porządkowania i sprzątania terenu zamku w Pomorzanach pojawił się w marcu 2015 roku.

Od marca do maja uzgodniliśmy przebieg akcji z władzami obwodowymi i Radą Pomorzan, stworzyliśmy nasze strony internetowe „Ja – zamek w Pomorzanach” na portalach społecznościowych, dokonaliśmy analizy, rejestrację wolontariuszy, przeprowadziliśmy kampanie w mediach i znaleźliśmy dofinansowanie.

Naszym celem było wysprzątanie zamku i terenu wokół niego. Zbieraliśmy śmieci, karczowaliśmy krzaki i drzewa. Pragnęliśmy wywołać zainteresowanie społeczne, które pomoże utrzymać porządek i zachęci mieszkańców Pomorzan do dbania o środowisko naturalne. Naszym celem była też popularyzacja zamku w Pomorzanach – zabytku architektury o państwowym znaczeniu. Zamek potrzebuje konserwacji i rekonstrukcji, co w przyszłości przyczyniłoby się do rozwoju regionu.

Mimo, że po raz pierwszy przygotowywaliśmy taką akcję – dzięki wsparciu udało się osiągnąć zamierzony cel! Nasza zaprzyjaźniona ekipa wolontariuszy liczyła 46 osób – byli to ludzie różnych narodowości, z różnych zakątków Ukrainy, w różnym wieku. Wspólnie zebraliśmy ponad 100 120-litrowych worków śmieci, 10 worków – 60-litrowych, wywieźliśmy dwie ciężarówki śmieci i 12 wozów skoszonej trawy, wykarczowanych krzaków i drzew.

Dziękujemy naszym sponsorom: inicjatywie „Ratunek dla zamku w Pomorzanach”, międzynarodowemu ruchowi „Rotary”, „Zachiduniwersal plus” sp. z oo., Józefowi Kucowi, Wołodymyrowi Skołozdrze i Oli Zinczuk.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

Organizatorzy akcji:
Anna Korżewa, Wołodymyr Suchyj

 

{youtube}P2lT1VjFJhQ{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X