Z warszawskiej parafiady – wrócili z tarczą!

Z warszawskiej parafiady – wrócili z tarczą!

Na XXIV Parafiadzie, która odbyła się w Warszawie, ekipa z Doliny na Przykarpaciu zajęła I miejsce. Wyjazd 15. dzieci stał się możliwy, dzięki wsparciu proboszcza ks. Krzysztofa Panasowca.

„Międzynarodowe Parafiady dla dzieci i młodzieży odbywają się od 1988 roku, – opowiada ks. Krzysztof. – Udział w nich biorą tysiące dzieci z różnych państw europejskich.

 

Zawody odbywają się na zasadzie antycznej triady: stadion – teatr – świątynia. Sportowo-rekreacyjny program włącza zawody w 11 dyscyplinach.

 

Program kulturalno-oświatowy przewiduje zawody artystyczne i wokalno-muzyczne. Część religijna – obejmuje wiadomości z Biblii i historii kościoła”. Przed finałowymi zawodami dzieci przebywały przez dwa tygodnie na obozie w górach. Podczas samych zawodów młodzież z Doliny zaprezentowała się najlepiej.

Jak powiedział Kurierowi ks. Krzysztof, pierwsze miejsce w konkursie piosenki religijnej zdobyła Aleksandra Posledowa, a grupa młodzieży zajęła trzecie miejsce w kategorii piosenki młodzieżowej. W kategorii „Prezentacja teatralna”, która odbywała się pod hasłem „Nie możemy zostawić świata takim jak jest”, dzieci z Doliny przedstawiły spektakl-pantomimę „Walka dobra ze złem”, za który dostały I miejsce. Grupa z Doliny została też odznaczona w kategorii „Folklor” za wykonanie tańców ludowych. W zawodach sportowych młodzi dolinianie osiągnęli najlepsze wyniki: 14 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych medali – dało im to pierwsze miejsce. Wszyscy zwycięzcy oprócz medali, otrzymali plecaki, odtwarzacze, książki, piłki, koszulki i inne wartościowe nagrody.

W czasie pobytu w Polsce dzieciom zorganizowano wycieczki po Warszawie, odwiedziny Stadionu Narodowego. Każdego wieczoru odbywały się spotkania z wybitnymi postaciami sportu, kultury, oświaty, przedstawicielami władz lokalnych. Odbywały się prezentacje książek. Szczęśliwi, pełni wrażeń i nowych znajomości młodzi mieszkańcy Doliny powrócili do domów.

Ks. Krzysztof Panasowiec powiedział, że w dniach 18-27 sierpnia br. w Dolinie odbędzie się IV Parafiada diecezji lwowskiej. Przewiduje się udział około 350 uczestników. Uroczyste otwarcie diecezjalnej Parafiady odbędzie się 19 sierpnia na stadionie miejskim. Od 20 po 25 sierpnia odbędą się gry zespołowe, konkursy teatralne, muzyczne i oświatowe, zawody w lekkiej atletyce, pływaniu, badmintonie, tenisie stołowym, biegi orientacyjne, turniej szachowy, ringo i sztafeta. Uroczyste zamknięcie IV Parafiady, wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 26 sierpnia. Tegoż dnia imprezę zakończy uroczysty koncert i dyskoteka.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X