Z RP do obwodu Kaliningradzkiego bez wiz

Z RP do obwodu Kaliningradzkiego bez wiz

Polacy i Rosjanie mieszkający w Obwodzie Królewieckim i w jego rejonie mogą od dzisiaj przekraczać granicę obu krajów bez wiz. O północy weszła w życie polsko-rosyjska umowa o małym ruchu granicznym. Na jej podstawie z obowiązku wizowego zwolnieni są mieszkańcy całego Obwodu Królewieckiego oraz województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, pod warunkiem, że mieszkają co najwyżej 50 kilometrów od granicy obu krajów.

Umowa o małym ruchu granicznym została podpisana w grudniu ubiegłego roku w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji. Szef polskiej dyplomacji przypomniał wczoraj, że jest ona korzystna dla mieszkańców obu krajów. „Cieszymy się, że 3 miliony Polaków i Rosjan będą mogły podróżować bez wiz“ – oświadczył Radosław Sikorski.

Umowa o małym ruchu granicznym nie oznacza jednak zniesienia kontroli granicznych. Osoby, które dopuszczą się nadużyć i na przykład wyjadą poza obszar obowiązywania umowy mogą stracić kartę małego ruchu granicznego oraz prawo do wizy do strefy Schengen. Polsko-rosyjskie prace nad umową trwały cztery lata.

Źródło: kresy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X