Z energią słoneczną do Europy

Z energią słoneczną do Europy

Przykarpacie konsekwentnie chce udowodnić, że chce wstąpić do wspólnoty europejskiej. Choćby w dziedzinie energetyki. Ostatnio w miejscowości Stare Bohorodczany została otwarta pierwsza w województwie elektrownia słoneczna o mocy 2802 kilowaty.

 

Wszystko zostało zrobione w najkrótszym terminie, w ciągu niespełna roku. Deklaracje o początku budowy podpisano pod koniec października 2012 roku. Pieniądze zostały przeznaczone przez ukraińskich inwestorów, a projekt został opracowany w Winnicy. – W ciągu roku elektrownia będzie produkować 3 mln kilowatogodzin – mówi jej dyrektor Maksym Kozicki. – Otrzymana energia będzie nadchodzić do ogólnej sieci. Państwowe przedsiębiorstwo „Energorynek” będzie ją rozprowadzać do przedsiębiorstw i osób prywatnych. Stacja będzie pracować autonomicznie, bez całodobowych dyżurów. Przy budowie zatrudniono około 60 osób. Obecnie stację obsługuje dwóch elektryków, tyleż pracowników technicznych i 6 – 8 ochroniarzy. Wszelkie prace remontowe prowadzone będą przez wyspecjalizowane brygady.

Elektrownia pracuje bezpośrednio przetwarzając energię słoneczną w elektryczną. Podstawą elektrowni w Starych Bohorodczanach jest 12 320 fotomoduli produkcji czeskiej, umieszczonych na wielkich panelach. Zasadą wytwarzania energii elektrycznej jest zjawisko wewnętrznego fotoefektu w półprzewodnikach. W fotoelektrycznych przetwarzaczach energii słonecznej wykorzystywany jest krzemień z dodatkami innych elementów. Dlatego funkcjonowanie elektrowni jest uniezależnione od bezpośrednich promieni słonecznych. Wszystkie panele elektrowni są zwrócone na południe, w dni pochmurne pracuje ona na zmniejszonej mocy.

– Należy tu wziąć pod uwagę aspekt ekologiczny – zaznacza rektor iwano-frankiwskiego technicznego Uniwersytetu Nafty i Gazu Eustachy Kryżaniwskij. – Elektrownie cieplne skażają atmosferę tonami pyłów, które z czasem wpływają na nasze zdrowie. Według naukowców wspomnianej uczelni elektrownie słoneczne produkują „czystą energię” i jej wykorzystanie ma szerokie perspektywy, szczególnie w państwach z dużą ilością dni słonecznych. Na Ukrainie działa już ponad 20 elektrowni słonecznych. Działają 30 lat, potem trzeba wymieniać baterie.

Według norm unijnych, do 2020 roku elektrownie wykorzystujące energię alternatywną ze źródeł odnawialnych mają stanowić około 20% wszystkich elektrowni. Najczęściej jako źródło energii alternatywnej wykorzystywana jest płynąca woda (przypływy i odpływy mórz i fale morskie), ciepło wnętrza ziemi, wiatr i słońce. Ukraina też dąży do tego, aby stać się pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskiej, ale na razie dziś wykorzystuje jedynie około 1% alternatywnych źródeł energii.

Sabina Różycka
Tekst ukazał się w nr 10 (182) 31 maja – 13 czerwca 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X