Życzę uzasadnionej dumy z Polski – Bronisław Komorowski

Życzę uzasadnionej dumy z Polski – Bronisław Komorowski

Takimi słowami zwrócił się do przedstawicieli Polonii prezydent Polski podczas inauguracji IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy 24 sierpnia br. W naszym wzajemnym interesie jest istnienie łączności emocjonalnej i organizacyjnej między Polską a Polakami rozsianymi po całym świecie, – podkreślił prezydent.

 

Prezydent podkreślił, że zamieszkujący poza granicami kraju Polacy zawsze będą cząstką „polskiej sprawy”. – Wszyscy czujemy, że w interesie Polski jest, aby istniała łączność emocjonalna i organizacyjna między Polską a Polakami, ludźmi polskiego pochodzenia rozsianymi po całym świecie. Jest to nam wzajemnie potrzebne – oświadczył. Jak przekonywał, awans Polski do rangi krajów niepodległych, integrujących się ze światem zachodnim, jest awansem wszystkich Polaków a każdy sukces Polaków w każdym kraju świata potęguje narodową dumę. – Każdy sukces Polaka bądź człowieka polskiego pochodzenia na całym świecie jest cząstką polskiego sukcesu; każdy sukces Polski daje nowe szanse na budowanie własnej pozycji w każdym kraju świata – podkreślił Bronisław Komorowski.

Jak zaznaczył, jest to nowa okoliczność, której do tej pory nie mieliśmy. – Nasza historia była niesłychanie trudna, co powodowało, że trudno też było utrzymać łączność z krajem i utrzymać dumę z kraju pochodzenia bądź przodków, bądź własnego, – mówił. – Dzisiaj te dwie dumy z osiągnięć Polaków poza granicami i osiągnięć Polski mogą razem tworzyć sumę, gigantyczną porcję energii, która może pozwolić na rozwiązanie wielu problemów – zaznaczył prezydent.

Prezydent Komorowski życzył uczestnikom Zjazdu, aby potrafili w sposób umiejętny wykorzystać atut, jakim jest dobra opinia o Polsce i Polakach. – Można się dzisiaj łatwiej utożsamiać z Polską – krajem, który przestał być krajem ludzi biednych, pozbawionych wolności. Łatwiej się utożsamiać z ojczyzną, łatwiej sobie wzajemnie pomagać – zaznaczył.

– To wielki oręż – móc pokazać sukces państwa, narodu polskiego, sukces poszczególnych środowisk emigracyjnych – ocenił. – Życzę uzasadnionej dumy z Polski, życzę Polsce dumy z wszystkich organizacji (polonijnych) i wszystkich Polaków zamieszkujących poza granicami kraju – mówił prezydent.

Hasło IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy brzmi „…by czuć się Polakiem”. Prezydent objął spotkanie honorowym patronatem. Głównymi tematami trzydniowego spotkania będzie oświata, duszpasterstwo, sytuacja dawnej i nowej emigracji oraz zasady finansowania programów polonijnych.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X