XXVI edycja konkursu „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży” fot. Karina Wysoczańska / Kurier Galicyjski

XXVI edycja konkursu „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”

Po raz dwudziesty szósty w Ogólnokształcącej Szkole nr 24 z polskim językiem wykładowym we Lwowie zgromadzili się uczestnicy konkursu „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”. Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach: recytacja, poezja śpiewana, konkurs plastyczny.

– W tym konkursie młodzi ludzie mają okazje pokazać swoje umiejętności. Cieszymy się, że w ten sposób młodzież lwowska nawiązuje kontakt bezpośredni z twórczością tej wielkiej damy polskiej poezji, działaczki społecznej i osoby o bardzo silnym charakterze – powiedział Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie.

Konkurs doskonalał się i rozszerzał swą formę, ale główne założenia zostały niezmienne. – Cel, który był postawiony 26 lat temu przez świętej pamięci nauczyciela języka polskiego Władysława Łokietkę został osiągnięty. W Polsce o Marii Konopnickiej nie wiele wiedzą i w szkołach jej utworów nie ma jako obowiązkowych, ale my podtrzymujemy tradycje związane z twórczością tej wspaniałej polskiej poetki – zaznaczyła Łucja Kowalska, dyrektor szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z lwowskich szkół z polskim językiem wykładowym nr 10 i nr 24. Przyjechała również młodzież z obwodu lwowskiego i iwanofrankiwskiego: Żydaczowa, Kołomyi, Stryja i in.

Organizatorem wydarzenia jest Lwowska Ogólnokształcąca Szkoła Średnia nr 24 im. M. Konopnickiej oraz Fundacja Dziedzictwo Kresowe.

– Konkurs już dawno wyszedł poza region lwowski. Zauważamy duże zainteresowanie młodzieży innych miast. W zeszłym roku był konkurs jubileuszowy – 25. edycja i młodzież dojechała nawet z Charkowa. To nas jeszcze bardziej podbudowuje i zachęca do rozwijania tego wydarzenia – dodał Jan Sabadasz, prezes zarządu Fundacji Dziedzictwo Kresowe.

Najwięcej uczestników wystartowało w kategorii recytatorskiej. Julia Wieliczko, uczennica 10 szkoły im. Marii Magdaleny, opowiedziała, że do występu ciężko było się przygotowywać, ponieważ dzień wcześniej brała udział w konkursie poezji Zbigniewa Herberta.

– Było bardzo ciężko, dlatego, że musiałam nauczyć się na pamięć trzech wierszy. Dzisiaj będę recytować utwór Marii Konopnickiej „Wiosna”. Zachwyca on mnie, dlatego, że ma wątki zarówno związane z Polską, jak i z przyrodą – powiedziała uczestniczka konkursu.

Regina Peszek z polskiej szkoły nr 10 recytowała wiersz „Co słonko widziało”. – Jeszcze wczoraj wieczorem nie stresowałam się, nawet dzisiaj rano, gdy szłam do szkoły. A teraz, przed występem, trochę się boje – podzieliła się emocjami Regina.

Po raz pierwszy brała udział w konkursie 10-letnia Anastazja z 24 szkoły lwowskiej. Dziewczynka przyszła na konkurs tuż po „Czarodziejskiej Nocy w Bibliotece” i rywalizowała w dwóch kategoriach: poezji śpiewnej oraz konkursie plastycznym.

– Chciałam już od dawna uczestniczyć w tym konkursie. Przez rok z moim nauczycielem śpiewu uczyłam się piosenki. Również malowałam portret Marii Konopnickiej i rysunek do wiersza „Co słonko widziało” – powiedziała Anastazja.

Nagrody w konkursie ufundowały Fundacja Dziedzictwo Kresowe i Konsulat Generalny RP we Lwowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze i drobne upominki.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X