8 Czarodziejska Noc w Bibliotece CKPiDE

Z 18 na 19 maja trzydziestoosobowa grupa dzieci nocowała w bibliotece Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) w ramach „8 Czarodziejskiej Nocy w Bibliotece”.

Młodzi uczestnicy czytali, rysowali, a przede wszystkim dobrze się bawili. Zajęcia w formie zabaw prowadziły autorki literatury dziecięcej i młodzieżowej – Agnieszka Gil, Anna Łacina, Joanna Maria Chmielewska.

Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie w nowoczesnej formie języka polskiego i czytelnictwa wśród dzieci polskich i polskiego pochodzenia w Stanisławowie i okolicach.

{youtube}J7G41LSJhSs{/youtube}

Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego zaznaczyła, że ze względu na małe pomieszczenie CKPiDE, nie wszystkie dzieci mogły wziąć udział. – W tym roku w Czarodziejskiej Nocy w Bibliotece wzięło udział 30 osób w wieku od 9 do 12 lat. Mieliśmy dzieci z Iwano-Frankiwska, ze szkoły nr 3 z polskim i rosyjskim językiem nauczania, ze szkół sobotnio-niedzielnych. Jest też piątka dzieci z Kołomyi z Polskiego Towarzystwa im. Adama Mickiewicza – powiedziała dyrektor Centrum.

– Naszym obowiązkiem jest zorganizowanie autorów, którzy piszą dla dzieci i którzy mają jednocześnie dar i umiejętność przekazywania swojej  wiedzy dzieciom – zaznaczył Jarosław Pajączkowski, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Pisarka Agnieszka Gil zaznaczyła, że ważnym elementem współczesnej książki jest pobudzenie czytelnika do działań. – Nie tylko, żeby usiadł i czytał, ale żeby porozmawiał o książce, pomyślał, narysował, ruszał się. Bo to wszystko w jakiś sposób się łączy – nasze ciało i nasz umysł – opowiada autorka książek dziecięcych. – Żeby być dobrym czytelnikiem nie wystarczy tylko przeczytać i zapomnieć, ale trochę popracować nad tą książką. Podobają mi się zajęcia z dziećmi w bibliotekach, bo one się czują wtedy zachęcone. Chce im się bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Po udanych zabawach na uczestników czekała pyszna pizza i napoje. Następnie wszystkie dzieciaki rozścieliły karimaty oraz śpiwory i obejrzały bajkę. Późną nocą wszyscy smacznie zasnęły.

– Nie tylko dzieciaki czekają na ten dzień, ale też wolontariusze. Bo wspólnie możemy się bawić, integrować, możemy też pobyć trochę dziećmi, nie pospać wieczorem – opowiedziała Salomea Pletenicka, koordynator projektów w CKPiDE. – Dzieci się fajnie bawiły, razem spędzały czas, oglądały bajkę, oczywiście prawie całą noc nie spały. Ale w tym roku dzieci były grzeczniejsze niż w zeszłym.

– Fajnie się bawimy. Autorki są miłe, uprzejme oraz służą nam pomocą – opowiada Anita Czirkowa. – Oglądaliśmy bajkę. Długo nie mogliśmy zasnąć – dodał Danyło Stasiuk. – Rysowaliśmy różnych bohaterów bajek. Poznałam dużo fajnych dzieci – podsumowała Anastazja Szewczuk z Doliny.

„Czarodziejską Noc w Bibliotece” zorganizował Konsulat Generalny RP we Lwowie, przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankisku.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2019/8_noc_biblioteka_ckpide_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X