XXIX Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

W 2016 roku w Krakowie odbędą się XXIX Światowe Dni Młodzieży – ogłosił papież Franciszek w Rio de Janeiro, w niedzielę, podczas mszy na zakończenie XXVIII zlotu młodych katolików z całego świata.

„Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na następne Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie, w Polsce. Prośmy o wstawiennictwo Maryi, światło Ducha Świętego dla drogi, która nas zaprowadzi na te nowe radosne święto wiary i miłości Chrystusa” – powiedział papież, wywołując aplauz około trzech milionów pielgrzymów ze 190 krajów, w tym z Polski. Gdy tylko papież wymienił nazwę „Kraków”, Polacy ubrani w biało-czerwone koszulki dali upust swej radości oklaskami i tańcem.

Jeszcze przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Rio, Kraków był wymieniany jako potencjalne miasto-gospodarz następnego spotkania. Jako jeden z argumentów wskazywano, że w roku 2015 przypadać będzie 10. rocznica śmierci Jana Pawła II, inicjatora spotkań.

Pierwsze ŚDM odbyły się w 1985 roku w Rzymie. Pomysł ŚDM narodził się w 1984 roku, kiedy po zakończeniu Roku Świętego Jan Paweł II przekazał młodzieży czterometrowej wysokości drewniany krzyż, wzywając młodych, aby ponieśli go przez cały świat. Polska po raz drugi będzie gościła młodych katolików z całego świata, poprzednio w 1991 roku ŚDM odbyły się w Częstochowie.

Tegoroczne, XXVIII Dni Młodzieży w Rio de Janeiro zgromadziły o około milion więcej uczestników niż poprzednie spotkanie w Madrycie w 2011 roku. W homilii na plaży Copacabana papież Franciszek mówił, że niesienie Ewangelii „jest niesieniem mocy Boga, aby wykorzenić i niszczyć zło i przemoc, aby burzyć i obalać bariery egoizmu, nietolerancji i nienawiści, aby budować nowy świat”.

awl/ ik/ ro/
PAP, Rio de Janeiro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X