Piknik Lwowski
Na Starym Rynku w Poznaniu w niedzielę 13 września br. odbył się Piknik Lwowski. W tym roku z uwagi na stan epidemiczny należało zachować szczególne środki ostrożności i zastosować się do wytycznych sanepidu. Do namiotu wstęp po odkażeniu dłoni był tylko z zakrytymi ustami i nosem.
Od godz. 11:00 Kresowianie i sympatycy oraz spacerujący po Starym Rynku mogli bawić się przy lwowskiej muzyce. Do Poznania z Bytomia przyjechał zespół „Tiligentne Batiary”, który rozbawiał publiczność swym występem.
Organizatorzy przygotowali ciekawy program: był konkurs „Znasz li ten Poznań”, w którym można było sprawdzić swoją wiedzę na temat Poznania i otrzymać ciekawe nagrody. Pod namiotem również odbywały się warsztaty dla dzieci, stoisko z wypiekami oferowało precle krakowskie. Można było także nabyć literaturę kresową, m.in. ostatni nr naszego Biuletynu – wydanie specjalne – „Patroni Kresowi ulic Poznania” i inne interesujące wydawnictwa. W loterii fantowej każdy los wygrywał. Do pączków i różnych wypieków była kawa i herbata.
Spotkanie z piosenką lwowską oraz gwarą poznańską i bałakiem lwowskim, czyli „Szczuna z Batiarem wesołe pogaduchy” prowadził Paweł Kuleszewicz z Poznania i Adam Żurawski z Bytomia. Paweł Kuleszewicz poprowadził także konkurs gwary poznańskiej „Blubramy se po naszymu”.
Fot. Jacek Kołodziej
{gallery}gallery/2020/poznan_23DniLwowa{/gallery}
Poszczególne punkty programu przerywane były występami „Tiligentnych Batiarów”, czyli Adama Żurawskiego przy akompaniamencie Andrzeja Jaworskiego.
Zabawę na Starym Rynku ubarwiła grupa rekonstrukcyjna w strojach i mundurach sprzed 100 lat. Obsługa sanitarna oraz zbiórka na rzecz Polaków na Kresach prowadzona była przez młodszych i starszych harcerzy.
I pogoda, i humory dopisały.
Na kolejne Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu zapraszamy w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że już w normalnych, zdrowych warunkach.
Hanna Dobias-Telesińska