XIV konkurs ortograficzny z języka polskiego w Iwano-Frankiwsku

24 listopada w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbyła się XIV edycja Konkursu Ortograficznego z Języka Polskiego dla Młodzieży Akademickiej z Ukrainy. W tym roku do udziału w konkursie przystąpiła rekordowa liczba 43 studentów z 22 uniwersytetów Ukrainy m.in. z Kijowa, Lwowa, Odessy, Charkowa, Mariupola, Dnipra, Winnicy, Chmielnickiego, Łucka, Tarnopola, Czerniowiec, Drohobycza.

Organizatorem konkursu było Centrum Polonistyczne i Katedra Języków Słowiańskich Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.

– Mając taką potężną katedrę języków słowiańskich, chcieliśmy podsumować nasze doświadczenia, ale również zaprosić z całej Ukrainy najlepszych studentów, którzy uczą się języka polskiego. Wiedza języka sąsiada to przede wszystkim zrozumienie jego cech i kultury. W tym roku w konkursie biorą udział studenci z dwudziestu dwóch uniwersytetów, co potwierdza, że dyktando jest bardzo popularne – podkreślił Ihor Cependa, rektor Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka.

Tekst dyktanda został napisany specjalnie na konkurs przez przewodniczącą komisji prof. Elżbietę Skorupską-Raczyńską, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

– Dyktando staram się zawsze ułożyć pod kątem tego, co się akurat dzieje tutaj na miejscu, na Ukrainie – w treści dyktanda wystąpiły osoby nam znane. Pojawiają się ich imiona, nazwy miejscowości, uczelnie, pewne wydarzenia. Natomiast treść pod względem językowym chyba była dosyć trudna – powiedziała prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

Patronat honorowy nad konkursem objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie.

– To dyktando jest szczególne ze względu na jego bardzo wysoki poziom, ponieważ jest przygotowane dla młodzieży akademickiej, która uczy się języka polskiego. Najlepsi uczestnicy piszą je tak doskonale, że mogą nawet konkurować z nosicielami języka polskiego – powiedziała Emilia Jasiuk, radca ds. współpracy naukowo-oświatowej Ambasady RP w Kijowie.

Tegorocznym mistrzem ortografii została Iryna Harasymiuk, studentka IV roku polonistyki Przykarpackiego Uniwersytetu. – Jestem bardzo szczęśliwa ze zwycięstwa. Podczas dyktanda rozumiałam, że piszę dobrze, ale nie spodziewałam się, że aż na tyle, by zdobyć pierwsze miejsce – wyznała zwyciężczyni dyktanda.

– Jestem wielbicielką takich konkursów ortograficznych, bo nieraz zajmowałam najważniejsze miejsca. Ortografia jest moją pasją. Ten konkurs jest dla mnie również ważny z tego powodu, że przyjeżdża tutaj wielu studentów z całej Ukrainy i możemy się z nimi zapoznać – powiedziała Krystyna Harwat, studentka IV roku polonistyki Przykarpackiego Uniwersytetu, która zdobyła wicemistrzostwo ortografii.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że nasze studentki wygrały w tym konkursie. Myślę, że jest to bardzo ważne wydarzenie dla Przykarpackiego Uniwersytetu, bo w ciągu czternastu lat trwania konkursu, nasi studenci po raz pierwszy zwyciężyli. Dziewczyny wygrały zasłużenie, bo dużo pracowały, pisały dyktanda i uczyły się języka polskiego, który, jak wiadomo, nie jest najłatwiejszy pod względem ortografii – zaznaczyła Marianna Skrypnyk, wykładowca na Wydziale Polonistyki Przykarpackiego Uniwersytetu.

Wyniki XIV Konkursu Ortografii z języka polskiego dla młodzieży akademickiej Ukrainy:
I miejsce, mistrz ortografii – Iryna Harasymiuk z Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.
II miejsce – Krystyna Harwat z Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku oraz Alina Marczenko z Narodowego Uniwersytetu Lingwistycznego w Kijowie.
III miejsce – Ołena Romaniw z Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku; Krystyna Jaszczyszyn z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu oraz Ołena Mazepa z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 23-24 (315-316) 18 grudnia 2018 – 17 stycznia 2019

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2018/dyktando_stanislawow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X