Biskup Bronisław Bernacki nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu łacińskiego Ukrainy

Nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu łacińskiego Ukrainy został wybrany 74-letni bp Bronisław Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej. Dotychczasowy przewodniczący abp lwowski Mieczysław Mokrzycki będzie wiceprzewodniczącym, a sekretarzem generalnym – bp łucki Witalij Skomarowski.

Wyboru dokonano podczas zebrania plenarnego konferencji, które obradowało w dniach 30 listopada – 1 grudnia we Lwowie, Brzuchowicach.

– Bardzo dziękuję za ten wybór, za zaufanie naszych biskupów – powiedział biskup Bronisław Bernacki w rozmowie z dziennikarzem Kuriera Galicyjskiego. – Chociaż już mam swoje lata i niedługo mam zrezygnować [z funkcji ordynariusza – KG], ale jeżeli Bóg pozwoli, to jeszcze będę ciągnął te nowe obowiązki.

Biskup Bernacki wyjaśnił, że zmianę na czele Konferencji Episkopatu Ukrainy spowodowało to, że według jej statutu przewodniczący może pełnić tę funkcję tylko przez dwie kadencje. Jednocześnie podziękował arcybiskupowi Mokrzyckiemu za to, że prowadził przez dziesięć lat Kościół na Ukrainie i sprawił, że jest znany w świecie.

Bronisław Bernacki urodził się 30 września 1944 roku w polskiej rodzinie w Murafie (obwód winnicki) na Podolu. Po studiach w seminarium w Rydze 28 maja 1972 roku otrzymał tam święcenia kapłańskie z rąk kard. Julijansa Vaivodsa. Pracował jako proboszcz w Barze na Ukrainie. W 1995 roku został wikariuszem generalnym diecezji kamieniecko-podolskiej. 4 maja 2002 roku otrzymał papieską nominację na biskupa ordynariusza nowo powstałej diecezji odesko-symferopolskiej, sakrę biskupią przyjął 4 lipca 2002 roku w Kamieńcu Podolskim. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 23-24 (315-316) 18 grudnia 2018 – 17 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X