XI Konkurs Wiedzy o Kulturze i Języku polskim „Znasz li ten kraj?…”

Ponad 130 uczniów szkół sobotnio-niedzielnych z całej Ukrainy wzięło udział w tegorocznym XI Konkursie Wiedzy o Kulturze i Języku polskim „Znasz li ten kraj?…”. Przez trzy dni dzieci w wieku od 10 do 17 lat rywalizowały ze sobą w znajomości języka polskiego, literatury i historii, uczestniczyły w różnorodnych warsztatach oraz integrowały się we wspólnych zabawach.

Głównym celem wydarzenia jest pogłębienie u dzieci i młodzieży motywacji do poznawania języka i kultury polskiej. XI edycja konkursu „Znasz li ten kraj?…” odbywała się w dniach 5–7 kwietnia w Brzuchowicach k. Lwowa. Niezmiennym organizatorem olimpiady jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

– Przyjazd tak wielkiej grupy młodzieży i ich opiekunów z całej Ukrainy świadczy o tym, że istnieje zapotrzebowanie na sprawdzanie swoich umiejętności w zakresie języka polskiego, wiedzy o Polsce. To nas ogromnie cieszy. Spośród grona dzisiejszych laureatów i uczestników konkursu będą się wywodzili późniejsi studenci polonistyki, polskich uczelni, wszyscy ci, którzy będą pomagać tworzyć przyszłe elity polskie na Ukrainie – powiedział Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie.

– Mamy tutaj dzieci i młodzież z całej Ukrainy, od Bukowiny po Charków, Kijów, Żytomierszczyznę, Podole. Zjechało się prawie 150 uczestników. Jest to dla nas, jako dla organizatorów, potwierdzeniem słuszności tego projektu i konieczności wspierania szkolnictwa sobotnio-niedzielnego poza systemem oświaty – dodał Rafał Kocot, konsul RP we Lwowie.

{youtube}iP-LBRtkMy8{/youtube}

Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na trzy grupy: młodsza, średnia i starsza. Olimpiada składa się z części pisemnej (rozumienie i słuchanie tekstu, test gramatyczny, znajomość literatury i wypowiedź pisemna), kulturowej (test z historii, geografii i kultury Polski) oraz części ustnej (wypowiedź na pewny temat).

W tym roku zawodnicy w najmłodszej kategorii wiekowej (5–6 klasa), w ramach części ustnej konkursu, przygotowywali wypowiedzi na temat „Gdybym był ptakiem…”. Lubomir z Nowego Rozdołu opowiedział o swoim ulubionym ptaku. – Chciałbym być orłem, dlatego że orły mogą długo latać, są silne i duże – dodał.

Zwyciężczyni konkursu w grupie młodszej, Monika Zborowska z Żydaczowa, dużo czasu poświęciła przygotowaniu razem z mamą wypowiedzi konkursowej, aczkolwiek opowiadała o wielu znanych Polakach.

– Mówiłam komisji, że gdybym była ptakiem, to poleciałabym po całej Polsce i opowiadałabym przechodniom o różnych znanych Polakach. Również chciałabym się z nimi spotkać – podzieliła się swoimi myślami zwyciężczyni.

Zasiadająca w jury od początków Renata Klęczańska, nauczycielka języka polskiego w szkole nr 3 i w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, zaznaczyła, że z każdym rokiem wyniki prac pisemnych są coraz lepsze.

– Jedenaście czy dziesięć lat temu nie było co czytać. Wypowiedzi pisemne były troszeczkę powyżej zera. Natomiast dzisiaj niektóre prace są rewelacyjne. Również zauważyłam, że dzieci mówią bardziej swobodnie. Bardzo ładnie wypowiadają się po polsku. Właśnie przed chwilą, przyszedł chłopiec, który „strzelał” tym językiem polskim bez zastanowienia. Stwierdziliśmy, że jest świetny w języku. Natomiast z wiedzą jest różnie – powiedziała członek jury.

Tradycyjnie, oprócz olimpiady, dla uczniów przygotowano zajęcia rozrywkowo-edukacyjne. Dzieci i młodzież malowała pisanki, robiła kartki wielkanocne, uczyła się polskich tańców narodowych. Zdaniem Ireny Strilciw, wieloletniej opiekunki grupy artystycznej „Wrzos”, warsztaty rękodzieła pomagają rozluźnić stresującą atmosferę konkursową.

– Tym razem, tak jak grupa jest duża, zdecydowaliśmy się robić pisanki drewniane. Jest to praca wymagająca dużej precyzji i bardzo się cieszę, że dzieciom się udaje. Jest to dla nich antystres – zaznaczyła Irena Strilciw.

Dla nauczycieli szkół sobotnio-niedzielnych przygotowano zajęcia metodyczne nt. „Depresja wśród nastolatków”, prowadzone przez ekspertów z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, oddział w Przemyślu. Również eksperci PCEN podjęli pracę z dziećmi i młodzieżą. Anetta Mandzyn, nauczyciel-konsultant PCEN, opowiedziała jak się dobrze zaprezentować podczas występu publicznego.

– Przed chwilą mieliśmy zajęcia z autoprezentacji. Jest to ważna umiejętność, potrzebna również na etapie uczestniczenia w olimpiadzie, gdzie uczeń czy uczennica mogą poprawnie się zaprezentować. Te zajęcia uczą jak przedstawić cechy pozytywne w prawidłowy sposób – powiedział Zbigniew Hamielec, wicedyrektor PCEN, oddział w Przemyślu.

W ostatnim dniu ekipa „znasz-li krajowców”, po mszy świętej w kościele świętego Antoniego we Lwowie, wyruszyła na Wysoki Zamek z okazji jej 450. rocznicy Unii Lubelskiej. Było to wizualne podsumowywanie przeprowadzonego wcześniej wykładu Adama Redzika, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, pt. „Unia Lubelska jako wzorzec dla Unii Europejskiej”.

– Na Wysokim Zamku we Lwowie znajduje się kopiec usypany w latach 1869–1875 z inicjatywy wybitnego polityka lwowskiego Franciszka Smolki. Gdy wmurowywano kamień węgielny, to przywieziono ziemię z pól bitew, m.in. z Grunwaldu oraz z grobów wybitnych Polaków, ludzi tamtej epoki i czasów późniejszych. Ziemię przywieziono również z grobu Mickiewicza, Słowackiego, Lelewela – powiedział Adam Redzik.

{youtube}GrW0NJaza7Y{/youtube}

Następnie uczestnicy z nauczycielami skierowali się do budynku Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, gdzie po ogłoszeniu wyników konkursu, otrzymali dyplomy i nagrody w postaci książek, słowników, gier planszowych, pomocy naukowych i słodyczy. Finaliści poszczególnych grup otrzymali: laptopy, książki elektroniczne, smartzegarki, dyski zewnętrzne, słuchawki i głośniki bezprzewodowe.

Julia Bilak z Nowego Rozdołu, zwyciężczyni grupy średniej, powiedziała, że do pierwszeństwa dążyła cztery lata i mile jest zaskoczona wynikami konkursu.

– Było fajnie. To pierwszy raz za cztery lata nie denerwowałam się bardzo, nie stresowałam się. Było bardzo wesoło i spokojnie. Bardzo się cieszę – podzieliła się emocjami zwyciężczyni grupy średniej.

Pierwsze miejsce w grupie starszej zdobyła Danuta Grabowska ze Stanisławowa, reprezentantka CKPiDE.

– Odczuwam euforię. Nie oczekiwałam tego, że zwyciężę. Myślałam, że może otrzymam tylko wyróżnienie, bardzo się stresowałam. Zresztą zwyciężyłam i jestem szczęśliwa – powiedziała zwyciężczyni Danuta Grabowska. Po rozdaniu nagród konsul generalny Rafał Wolski podziękował uczestnikom konkursu, ich opiekunom i nauczycielom i pracownikom konsulatu.

Na zakończenie wydarzenia wszyscy ustawili się do wspólnego zdjęcia. Uśmiechnięci uczniowie wracali z prezentami do domu, opowiadając opiekunom i nauczycielom o przeżytych wydarzeniach.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/znasz_li_ten_kraj_2019{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X